Tek seferde 260 kişilik yaz okulu porgramı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin Amerika'nın Kaliforniya Eyaletinde bulunan Zeytune Üniversitesi ile yapmış olduğu protokol gereği, 28 Haziran - 23 Temmuz tarihleri arasında "RIHLA" yaz programı düzenlendi.

  • Eğitim
  • Pazartesi 09.07.2012 15:53
Kanada, Amerika, Avusturya, İngiltere, Mısır, Kenya, Lübnan, Ürdün, Galler, ve Türkiye başta olmak üzere, 12 farklı ülkeden gelen 260 kişilik katılımcı grubu, programlarını tam gün boyunca sürdürmektedir.

Ülkemizin tanıtımı ve değerlerinin paylaşımını da esas alan bu programda öğrencilere, İstanbul'un tarihi ve kültürel mekânları da gezdirilmekte ve kültürel zenginliklerimiz hakkında bilgilenmeleri sağlanmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi adına, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından koordine edilen programın katılımcı öğrencileri gibi hocaları da çok farklı ülkelerden gelmiş bulunuyor. Farklı kültürlerden gelen misafir grubunu, Yenikapı Mevlevihanesi gibi tarihi bir mekânda ağırlayan Üniversite, daha kalıcı bir ilişki için önemli bir adım atmıştır.

Bu programda yapılan dersler, aynı anda online olarak ABD'den de takip edilebilmektedir. Her iki üniversite, aralarında yapılan protokollerle eğitim işbirliklerini daha da derinleştirmeyi ve genişletmeyi hedeflemektedirler.

Eğitimler, Batı ve İslam Coğrafyasının önde gelen bilim adamları tarafından verilmektedir.

Ayrıca misafirler onuruna, İstanbul'un en eski tarihi mekânlarından biri olan Topkapı Surlarının içerisinde ki Fatih Belediyesi Sosyal Tesislerinde akşam yemeği verildi. Yemeğe, Medeniyetler İttifakı Komitesi Türkiye Eşgüdümü Başkanı Pof. Dr. Bekir Karlığa, Fatih Belediye Başkanı Dr. Mustafa Demir ve Dr. Bilal Erdoğan'ın yanı sıra Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Rektör Prof. Dr. Musa Duman, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk katıldılar.
BİZE ULAŞIN