20 kişi sınavın iptali için başvurdu

İzmir'de 20 kişi, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) iptali ve ''soruların önceden sızdırıldığı'' iddiasına ilişkin sorumluların bulunması talebiyle savcılığa başvurdu.

KPSS'ye giren ve Facebook aracılığıyla bir araya gelen 20 kişi, İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Coğrafya öğretmeni Nihan Akar adaylar adına yaptığı açıklamada, 2010 yılının ardından 2012 yılında da KPSS'de ''kopya skandalı'' ile karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü.
Akar, ''Pek çok aday sınav süresini yetersiz bulmuşken, ÖSYM, açıklamasında, dershaneye giden öğrencilerin soruları virgülüne kadar ezberlediğini' iddia etmektedir. Türkiye genelinde hangi sınav binalarında, hangi sınav salonunda hangi ilde 90 dakika dışarı çıkma yasağına riayet edildiği konusu ciddi soru işaretleri içermektedir. Bu da bir sınav iptali gerekçesidir. KPSS mağdurları olarak sınavın iptalini talep ediyoruz'' dedi.

KPSS'ye giren adaylardan Gurbet Karaçar da sınav sorularının uzun olduğunu bu nedenle ezberlemenin mümkün olmadığını ifade ederek, ''Sınav sırasında bir internet sitesinde sorular yayımlandı. Soruların internette nasıl yer aldığı açıklanmalıdır. Bizler mağduruz. Sınavın iptal edilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Adaylar, açıklamanın ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek, ''sınavın iptalini ve soruların internet sitelerinde yer almasına neden olan sorumlularının bulunması''nı talep etti.

BİZE ULAŞIN