Okullardaki civalar toplatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurt genelindeki okullarda eğitim malzemesi olarak bulunan civaları toplatacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu, bazı okullarda öğrencilerin civalardan zehirlenmesi gerekçe gösterilerek eğitim malzemesi olarak okullarda bulunan civanın toplatılmasına karar verdi. Bu kapsamda hangi okullarda ne kadar civa bulunduğu tespit edilecek ve bu bilgiler doğrultusunda açılacak ihaleyle civanın okullardan toplatılmasına geçilecek. Bakanlık civanın toplatılması aşamasına ilişkin duyuruyu ayrıca yapacak. Resmi ve özel okulların müdürlükleri, Bakanlığın internet sitesinde oluşturulacak ''Civa Miktarı Modülü''ne okullarındaki civa miktarıyla ilgili bilgileri girecek. Civa ile ilgili bilgilerin doğru ve zamanında sisteme girilmesinden dolayı ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan milli eğitim müdürleri ve okul yöneticileri sorumlu olacak.

Civalı termometrelerin satışı durdurulmuştu

Sağlık Bakanlığı da vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan civalı termometrelerin satışını ''sağlık ve güvenlik açısından tehlike oluşturduğu'' gerekçesiyle durdurmuştu.

Doğada mevcut olan civa elementini insanlar, yiyeceklerden, çevresel ve endüstriyel ortamlarda ve amalgam bileşiklerinden alabilmekte. Bazı mikroorganizmalar ise civayı daha zehirli bir hali olan metilcivaya dönüştürmekte. Bu bileşik, çevrede en çok karşılaşılan organik civa bileşiğidir ve besin zincirinde birikir.

Civanın buharını solumak, insanlarda gelişmekte olan sinir sistemlerine zarar vermektedir.

BİZE ULAŞIN