YYÜ yeni döneme güçlü giriyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, üniversitenin tanıtımı için çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, 'Depremden üniversitemiz en az 5 kat güçlenerek çıktı' dedi.

Prof. Dr. Peyami Battal, üniversitenin tanıtımı için dünya çapında çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça hazırladıkları tanıtım broşürleri ve CD'lerle geniş bir perspektifte tanıtım yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Battal, 'Biz depremde paniklemedik. Dolayısıyla doğru adımlar attık. Buna bağlı olarak öğrencilerimizin önümüzdeki yıl geldiklerinde barınma sorunu tamamen bitmiş olacağız. Dersliklerin tamamı güvenli hale getirilmiş olacak. Üniversitemizin binaları çok ciddi hasar almadı. Ancak biz bütün bunlara rağmen deprem yönetmeliğine bağlı olarak performans testleri yaptık. Bina hasar gördüğü için güçlendirme yapmıyoruz, deprem yönetmeliğine bağlı olarak bütün binalarımızı güçlendiriyoruz. Önümüzdeki yıl yurtta kalma talebi olan öğrencilerimiz için söylüyorum, yüzde 95-98'i yurtta barınma imkanı bulacak. Çok büyük bir rakam. Türkiye'de, yurtta barınma imkanı açısında en güçlü üniversite haline geliyoruz. Dolayısıyla bunu artık anlatıyoruz, daha da sık anlatmaya devam edeceğiz' dedi.

Yurt odalarının maksimum 3-4'er kişilik kapasitede olacağını ve içerisinde tuvalet, banyo ile çalışma odasının bulunacağını kaydeden Prof. Dr. Peyami Battal, 'Öğrenci istediği saatte duş alabilecek ve dinlenebilecek. Bu yurtların 6 bin kişilikli sosyal tesisleri olacak. Çok harika bir imkan sunulacak. Biz yurtta kalırken 8 kişi kalıyorduk, her şey ortaktı. Şu anda yapılan bütün yurtlarımız bu imkanı sunacak. Depremden sonra üniversitemiz en az 5 kat güçlenerek çıktı. Deprem sürecinde paniklenmemek suretiyle üniversitemizin güçlenmesi için elimizden gelen her şey yaptık. Tabi buradaki en önemli faktör Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği destekti. Bu destek sayesinde taleplerimiz cevap gördü. Talep ettiğimiz her şey gerçekleşti. Deprem öncesi yaklaşık 540 olan öğretim üyesi kadromuz 600'ü geçti. Bundan sonra daha hızlı bir şekilde yürüyeceğiz. Buna bağlı olarak üniversitemiz deprem sonrası beklemek yerine kesinlikle güçlendi' şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN