Üniversiteye girişte AOBP esas alınacak!

YÖK’ün talimatıyla ÖSYM, adayları yükseköğretime yerleştirirken okulların değil, bireysel başarının öne çıkarıldığı “Orta Öğretim Başarı Puanı”na göre hesaplama yaptı. Danıştay ise eski sistemin uygulanmasını istedi.

Danıştay, üniversiteye yerleştirmelerde eskisi gibi, okul başarı ortalamasına dayalı olarak belirlenen AOBP'nin (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) uygulanacağını bildirdi.ÖSYM, 2012-ÖSYS kılavuzunu, sadece farklı katsayı uygulamasını kaldıran YÖK kararını esas alarak yılın başında yayınlamıştı. Bu kılavuzda, yerleştirme puanlarının hesaplanmasında AOBP'nin esas alacağı yazıyordu.

Ancak nisan ayında yasalaşan ve '4+4+4' olarak kamuoyunda bilinen düzenlemenin içinde yer alan bir değişiklikle AOBP uygulamasına son verilmiş, OBP'nin hesaplamalarda esas alınacağı hükme bağlanmıştı. Bu düzenleme Danıştay'a dava konusu yapıldı. Danıştay açılan dava kapsamında konuyu incelerken, Meclis'in tatili girmesine yakın yasalayan bir düzenlemeyle AOBP uygulamasına dönüş sağlanmıştı. Hesaplamalarda OBP uygulanmayacağı ifade edilmişti. Konu incelemesinde olan Danıştay, son yasal düzenlemeyi dikkate alarak dün açıkladığı kararında OBP'nin uygulamasına son verildiğini, hesaplamada AOBP'ye dönüş olduğuna karar verdi.

Bu düzenleme OBP'yi dikkate alarak yerleştirme puanlarını kısa bir süre sonra açıklaması beklenen ÖSYM'yi zor durumda bıraktı. ÖSYM tüm hesaplamaları çöpe atarak AOBP üzerinden yeni bir hesaplama yapacak dolayısıyla açıklama gecikmiş olacak.
BİZE ULAŞIN