Bu ülkede okuyan Türkler dikkat

YÖK, eğitim gören Türk öğrencilerin denklik işlemlerini durdurdu..

  • CİHAN
  • Eğitim
  • Çarşamba 25.07.2012 15:31
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Bulgaristan'da eğitim gören Türk öğrencilerin denklik işlemlerini askıya aldı. YÖK'ten yapılan açıklamada, Bulgaristan bağlantılı sahtekarlığın tahmin edilenin de ötesinde olduğu vurgulandı.

YÖK, Temmuz ayında yaptığı toplantıda, Bulgaristan'da eğitim gören öğrencilerden bazılarının yasal olmayan yollardan derslerden geçer not aldığı ve okula devam etmeden mezun olma imkanı elde ettikleri için denklik işlemlerinin askıya alındığını duyurdu. YÖK'ten yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bulgaristan'a eğitim için giden bazı Türk öğrencilerin Bulgaristan'da diploma ders notu, şerh ve damga sahteciliği yapmakta olduklarının anlaşıldığı, söz konusu öğrencilerin sahte transkriptlerle Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yaptıkları, bazı öğrencilerin yasal olmayan yollardan derslerden geçer not aldığı, okula devam etmeden mezun olma imkanı elde ettikleri, sahtekarlığın boyutlarının tahmin edilenin de ötesinde olduğu ve örgütlü bir biçimde yapıldığının gerek öğrencilerle yapılan görüşmelerden gerek tercüme-danışmanlık büroları gibi öğrencilerle yakın temas içinde bulunanlardan alınan bilgilerden anlaşıldığı Dışişleri Bakanlığı'nca bildirilmiştir."

YÖK'ün 5 Temmuz'da yaptığı toplantıda Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işlemleri ile Türkiye ve KKTC'deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla bu konuda sürdürülmekte olan müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınması kararlaştırdı.

"BAŞVURUDA BULUNMAYIN"

Açıklamada, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişilerin denklik başvurusunda ya da buradaki üniversitelerin tanınıp tanınmadığına ilişkin belge talebinde bulunmamaları istendi. Bu tarihten önce denklik işlemleri tamamlanan kişilere ait evrakı ise yeni bir duyuru yapılıncaya kadar başvuru sahibine iade edilmeksizin YÖK'te muhafaza edilecek.
BİZE ULAŞIN