Balkanlar'a açılıyor

Dört ilde kampus kurmak üzere çalışmalar yürüten İstanbul Aydın Üniversitesi, Karadağ ve Kosova'da yatırıma hazırlanıyor. Teklifin söz konusu ülkelerden geldiğini anlatan Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, 50'şer milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti

İş dünyasının ihtiyaçlarına yanıt verebilecek insan kaynağı yetiştirmek üzere 2005'te eğitim vermeye başlayan İstanbul Aydın Üniversitesi, hedeflerin üzerinde öğrenci talebiyle karşılaşınca rotayı yurtdışına çevirdi. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, Türkiye ve çevresindeki ülkelerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak eğitim programları oluşturduklarını belirterek, "Karadağ ve Kosova hükümetleri bizden üniversite kurmamız için talepte bulundu. Arazi tahsisi için söz verdiler. Her iki ülkeye de 50'şer milyon dolarlık yatırım yaparak birer kumpus kurmayı planlıyoruz" dedi. Bu üniversitelerde yerel dilin yanı sıra İngilizce ve Türkçe eğitim verilmesi planlanıyor. Mustafa Aydın ayrıca yurtiçinde de Trabzon, Antalya, Ankara ve İzmir'de kampus kurmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu dört kampus için toplam 50 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını belirten Aydın, iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiklerinin altını çizerek şunları söyledi: "Bugüne kadar 18 bin mezun verdik. Bunların yüzde 86'sı hemen işe yerleşti. Bu başarıyı birinci sınıftan başlayan uygulamalı derslere borçluyuz."

SANAYİ İŞBİRLİĞİ
Öğrencilerin birinci sınıftan itibaren akademik eğitimle aynı anda sanayiyle de tanıştıklarını vurgulayan Aydın, "Türkiye'nin hemen her yerinden sanayi ve ticaret odalarıyla işbirliği içindeyiz. Öğrencilerimizin iş deneyimi yaşamaları için 600 bin şirketle işbirliğimiz var. Her öğrenci haftada iki gününü alanıyla ilgili bir şirkette geçiriyor. Şu anda Türkiye'de 150 bin şirket aktif olarak bize destek oluyor" şeklinde konuştu. Bu sistemi yurtdışına da taşıdıklarını belirten Aydın Almanya, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Türk Cumhuriyetleri, Romanya gibi ülkelerde 40 bin şirketin bu sistem içinde yer aldığını ifade etti.

ABD'Lİ HOCALARDAN CV YAĞMURU
Mustafa Aydın, ekonomik kriz nedeniyle ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yabancı akademisyenlerden kendilerine CV yağdığını da belirtti. "2010'dan bu yana 2 bin 500 CV aldık" diyen Aydın, şu anda üniversitede 250 yabancı eğitmenin çalıştığını söyledi. Aydın, "Türkiye onlara cazip geliyor çünkü şu anda Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde bir profesör aylık 10 bin TL kazanıyor. Bu parayı yurtdışında alamazlar" şeklinde konuştu.

YILDA 10 MİLYON $'LIK YATIRIM
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın'ın hedefi üniversiteyi 2015'e kadar Türkiye'nin ilk 5, 2020'ye kadar da dünyanın ilk 20 eğitim kurumu arasına sokmak. Bunun için artık öğrenci çekmek üzere değil, kaliteyi artırmak üzere yatırım yapacaklarını belirten Aydın, 2015'e kadar her yıl 10 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını anlattı. Aydın, stratejilerini okulun üç ana dalda markalaşması üzerine odaklandırdıklarını vurgulayarak bu alanları şöyle sıraladı: Gıda, diş hekimliği, enerji hukuku. Gıda alanında gen laboratuvarı, tohum bankaları gibi yatırımlar yaptıklarını anlatan Aydın, bu alanda şimdiye kadar 20 milyon dolar harcadıklarını ifade etti. Şu sıralarda Silivri'de araştırma ve pazarlamaya yönelik organik tarım yapılması için çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi. Diş hekimliğinde ise Bahçelievler'de 2013'ün eylül ayında açılmak üzere bir araştırma hastanesi hayata geçirilecek.


BİZE ULAŞIN