2. öğretim harç ödemeye devam edecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaptığı açıklamada, 1. öğretimdeki öğrencilerin harç yatırmayacağını, ancak ikinci öğretime giden öğrencilerin harç yatırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üniversite öğrencilerine müjde verdi. Arınç, birinci öğretim ve açık öğretimde öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı. Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Arınç'ın yaptığı açıklamaya göre, üniversitelerde "örgün eğitim" gören öğrenciler harç ödemeyecek. Ancak "2. Öğretim" olarak adlandırılan ve derslere akşam saatlerinde giren öğrenciler ise harç ödemeye devam edecek. Toplantı sonrasında 'müjde' olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti. Arınç, konuşmasında, 'Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete'de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi. İkinci öğretime giden öğrenciler ve velileri karara tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN