Pilot açığını kapatacağız

Pilot açığını kapatmayı hedefleyen Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne 43 ülkeden öğrenci başvurdu. Üniversite, Ankara ve İzmir'de 1.000 öğrenciyle yeni eğitim dönemine başladı

Türkiye'nin havacılık ve uzay alanındaki ilk yüksek eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, eğitim hayatının ikinci yılına yüzde 100 doluluk oranıyla başladı. Yeni eğitim dönemine Türk öğrencilerin yanı sıra 43 ülkeden 72 yabancı öğrenciyle başlayan okul, bursluluk oranını artırdı.Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, yüzde 20 ile başlattıkları bursluluk oranını bu yıl yüzde 70'e çıkardıklarını belirtti. Dünyanın önde gelen üniversiteleri arasına girmeyi hedeflediklerini söyleyen Ban, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü'nü bu yıl yüzde 100 ücretsiz hale getirdiklerini vurguladı. Ban, 213 öğrenciyle yola çıktık bugün 1.000 öğrencimizle devam ediyoruz. Vakıf üniversiteleri arasında bu yıl Ankara'da birinci, Türkiye'de üçüncü olduk. Türkiye'nin ilk 10 bine giren en başarılı öğrencileri bizi tercih ediyor" diye konuştu. Türkiye'de pilot açığına dikkat çeken Ban, "Sizlerin de çok iyi bildiği gibi Türkiye'de 1.000'e yakın yabancı pilot var. Kalifiye elemana havacılık sektöründe çok büyük ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacı da artık bizim üniversitemizden mezun olan çocuklarımız kapatacak" dedi.

ESENBOĞA PROJESİ

Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyeleri'nin geliştirdiği bir projeyle Ankara Esenboğa Havaalanı'nın, uluslararası hava trafik merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Projenin araştırma safhası tamamlandı. Prof. Dr. Ünsal Ban, projenin uzun vadede Ankara'nın ekonomisinde çeşitlilik oluşturacağını belirtti. Ban, Ankara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle önemli bir çalışma başlattıklarını da vurgulayarak, "Ankara'daki toplumsal olayların takibi, sınır ve boru hattı güvenliği, trafik ve otoyol gözetimi artık üniversitemiz tarafından havadan yapılacak. Proje Emniyet teşkilatımıza da büyük kolaylıklar getirecek " şeklinde konuştu.

Yer hizmetleri elemanı da yetiştiriyor
Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde Hava Ulaştırma Fakültesi'ne bağlı Pilotaj Bölümü öğrencilerden büyük talep görüyor. Üniversitede ayrıca İşletme Fakültesi'ne bağlı Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'ne bağlı Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Elektrik-Elektronik, Makine ve Mekatronik Mühendisliği Bölümleri bulunuyor. Ayrıca İzmir ve Ankara'da kurulan Havacılık Meslek Yüksekokulu'nda Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi ve Uçak Teknolojisi Programı da uçak bakımı ve yer hizmeti yapacak personelin yetişmesini hedefliyor.

BİZE ULAŞIN