'Çanakkale Şehitlerine' şiirini ezberleyene çeyrek altın

Gezide öğrencilere seslenen Vali Güngör Azim Tuna, Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" adlı şiirini ezberleyen öğrencilere birer çeyrek altın vereceklerini söyledi.

Çanakkale'de 2 bin 521 öğrenci, bugün şehitliklere götürüldü.

Çanakkale Valiliği'nin "97. Yılda 9 Bin 700 Öğrenci Şehitleriyle Buluşuyor" projesi kapsamında bugün bir grup daha Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitliklere götürüldü. İlçelerden otobüslerle gelen öğrenciler, sabah saatlerinde Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyündeki Namazgâh Tabyası'nda toplandı.

Ellerinde Türk bayrakları olan öğrenciler için geziye başlamadan önce bir tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından Lapseki Anadolu Lisesi öğrencisi Hasan İnan, Çanakkale Şehitlerine adlı şiiri okudu. Daha sonra toplanan öğrencilere bir konuşma yapan Vali Tuna, İnan'ı örnek göstererek her öğrencinin bu şiiri ezberlemesini isteyerek, birer çeyrek altın sözü verdi.

Tuna, öğrencilere şunları söyledi: "Amacımız, her biri abideleşen ve ayrı bir kahramanlık destanı olan şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıralarını bir kez daha anmak ve 1915 ruhunu sadece Çanakkale'de değil, bütün Türkiye'de yazmak. Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözünün yazıldığı şehitler diyarı Çanakkale'nin bu potansiyelini, birikimini yarınlara taşımak ve yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı şehitlerimizle buluşturmak en önemli önceliklerimizdendir. Bugün birlik ve beraberliğimize ışık tutacak en önemli kilometre taşlarından birisi de Çanakkale şehitleridir. Şehitliklerdeki mezar taşlarında, ülkenin dört bir yanındaki 131 askerlik şubesinden kahramanları görüyoruz. Bugün de bu birlik ve beraberlik aynı ruh ve anlayışla devam etmektedir, çünkü 1915 ruhu bugün birçok toplumsal sıkıntımızın panzehiri niteliğindedir. Bu nedenle bu gezileri önemsiyor ve devamını sağlamaya çalışıyoruz."

BİZE ULAŞIN