Yardım kuyruğu değil kayıt kuyruğu

Yüksek öğrenimlerini açık öğretimde devam etmek isteyen Aydın'daki yaklaşık 20 bin kişi Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Aydın İl Bürosu önünde uzun kayıt kuyrukları oluşturdu.

Sabahtan akşama kadar kayıt için sıra bekleyen öğrenciler, birçok şeyin internetten yapıldığı günümüzde bu şekilde saatlerce kuyrukta bekletilmelerine tepki gösterdiler.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin (AÖF) yaklaşık 20 bin öğrencisi bulunduğu Aydın'da kayıtların son günü olması nedeniyle ciddi bir yoğunluk yaşandı. Sabah saatlerinde Aydın Merkez Kuvayi Milliye Meydanı'nda bulunan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Aydın İl Bürosu önünde sıraya giren öğrenciler kayıtlarını yaptırabilmek için uzun kuyruklar oluşturdular. Büronun bulunduğu Vali Konağı Bulvarı'ndan Tevfik Fikret Caddesi'ne kadar sıra nedeniyle öğrenciler de kayıt yapan görevliler de zaman zaman zor anlar yaşadılar.

Gelişen teknolojiye rağmen sistemin bu şekilde işlemesine anlam veremediklerini belirten öğrenciler, hiç olmazsa sıramatik konulmasını isteyerek saatlerce cadde ve sokaklarda sıra beklediklerini belirttiler.

Sabah saat 10:00'dan akşam saatlerine kadar kayıt yaptırabilmek için sırada beklediklerini belirten öğrenciler görevlilerin öğlen arası vermemesine rağmen bir gün boyunca sırada beklemek zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Her yıl bu tür sorunların yaşandığını belirten öğrencilerden Mübeccel Kurt isimli öğrenci, 'Sabah saat 10.00'da kayıt kuyruğuna girdik. Sabahtan beri de bekliyoruz. Hiç olmazsa bir sıramatik konulsa herkes sıranın en zaman kendisine geleceğini bilir bu şekilde beklemek zorunda kalmaz. Bunun yanında burada kayıt yaptıran herkes zaten bankaya gidip para yatırıyor ve internet üzerinden ön kayıt yaptırıyoruz. Buna rağmen burada saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyoruz' diyerek yetkililerin sıra sorunun çözmesini istedi.

Bu arada geçen yıllarda değişik ihtiyaçları dolayısıyla sıradan ayrılıp daha sonra sıraya girenlerle sırada bekleyenler arasında yaşanan tartışmaların önlenmesi amacıyla, Tek Lider Eğitim Kurumları tarafından sırada bekleyen öğrencilere ara ara su dağıtıldı.

BİZE ULAŞIN