TED Üniversitesi açıldı!

Türkiye’nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Derneği’nin yükseköğretimdeki son halkası olan TED Üniversitesi’nin açılışı T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TEDÜ Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Rektör Prof. Dr. Öktem Vardar ve fakülte dekanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Eylül 2012 itibariyle ilk öğrencilerini alan TED Üniversitesi, 17 Ekim 2012'de Kolej Kampüsü'nde resmi olarak açıldı.Kaliteli eğitim vermenin tüm koşullarını sağlayan, öğrenci merkezli felsefesi ve uluslararası bağlantılarıyla fark yaratan, öğrenen, araştıran ve keşfeden bir kurum olmak üzere yola çıkan TED Üniversitesi'nde şu an Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olmak üzere toplam üç akademik birim bulunuyor.

Yoğun katılımla gerçekleşen açılışta TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Üniversite, bir öğretim kurumu olmanın çok ötesinde, bir medeniyet projesidir. Kendi medeniyet alanını terk edip yeni bir medeniyet yolculuğuna çıkmış bir milletin çocukları olarak üniversiteyi geleceği inşa etmenin temel araçlarından biri olarak görüyoruz. TED Üniversitesi olarak vakıf medeniyetinin tarif ettiği anlamda gerçek bir vakıf üniversitesi olmak azmindeyiz." diyerek sözlerine başladı ve TED Üniversitesi ile "Daha Güçlü Türkiye" hayaline ulaşmak istediklerinin altını çizdi.

TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öktem Vardar doğru ve saygın bir vakıf üniversitesi kurma hayaliyle yola çıktıklarını belirtip konuşmasına şöyle devam etti: "TED Üniversitesi'nin olağanüstü iyi eğitim veren, olanaklarına uygun araştırma politikaları ile belirli araştırma alanlarında adres olan, yönetişimde mütevelli- rektörlük-öğretim üyeleri-idari personel işbirliğini hayata geçiren bir üniversite olmasını istiyoruz. Tüm bunların yanı sıra uluslararası bağları etkili, değişim programları doyurucu, sürdürülebilir ve istikrarlı yapısı olan ve tüm topluma güven veren bir üniversite olması da bizim için önem taşıyor. Eylül 2012 itibariyle 320 kişilik kontenjanımızın tamamını doldurarak ilk öğrencilerimizi kabul etmiş olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz."

TED Üniversitesi, liberal eğitim felsefesi ve ortak çekirdek programlar üzerine oturtulmuş, öğrencilerin seçimine fırsat veren, genişlik-derinlik oranları güncel ders programlarıyla, yenilikçi öğretme yöntemleri kullanarak, Türkiye'de en iyi eğitim veren üniversitelerden biri olma iddiasıyla Türk Eğitim dünyasında fark yaratmayı amaçlıyor.

BİZE ULAŞIN