Bakanlıktan Van'daki okullara yeni isim açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, Van depremlerinde yıkılan hayırsever okullarının tekrar yapımında protokoller çerçevesinde hayırseverlerin önerdiği isimlerin verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede ''Ey vefa nerdesin'' başlıklı bir haber yayımlandığı hatırlatıldı.

Haberde, ''Okuldan Atatürk'ün adını sildiler. Erdoğan'ın annesinin adını verdiler. Atatürk ve Cumhuriyet'e dair ne varsa unutturmaya çalıştıkları bir kez daha ortaya çıktı'' şeklinde asılsız ve gerçek dışı iddialara yer verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bilindiği gibi, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremleri sebebiyle 66 okulumuz ağır hasarlı olduğundan yıkılmıştır. Bu okullarımız devletimizin ve hayırseverlerin kaynaklarıyla tekrar yapılmıştır. Tarihe mal olmuş kişilerden ve şehitlerden adını alan okullarımızın isimleri devletimiz tarafından yapılan yeni okullara aynen aktarılmıştır.

Hayırseverlerin yaptığı okullara ise yapılan protokoller çerçevesinde hayırseverlerin önerdiği isimler verilmiştir.

Haberde belirtilenin aksine, 'Atatürk İlköğretim Okulu'nun adı TOKİ tarafından yapılan 32 derslikli yeni bir okula verilmiştir. Dolayısıyla, gerçek dışı iddialarla Atatürk'ün isminin okullardan silinmeye çalışıldığını iddia edenleri kınıyoruz.''
BİZE ULAŞIN