Doğa Koleji Öğrenci Meclisleri, anayasa önerilerini meclise sundu

Doğa Koleji Öğrenci Meclisleri, uzun çalışmaların ardından ‘Anayasa Değişikliği Raporu’ çalışmasını tamamladı.

Doğa Koleji Öğrenci Meclisleri, t-MBA Eğitim Modeli kapsamında, eğitimden ekonomiye kadar yeni anayasa için ciddi bir çalışma yürüttü. Öğrenciler, akademisyenlerle bir araya gelerek geliştirdikleri Anayasa Taslağı'nı, Ankara'da Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şentop'a sundular.

Türkiye'nin bugün herkesin istediği yeni bir Anayasaya ihtiyacı olduğu tespitinden yola çıkan Doğa Koleji Öğrenci Meclisleri hazırladıkları raporda bazı maddelerde değişiklik önerisi de getirdiler. "Doğa Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisleri olarak geleceğimizle ilgili bu temel çalışmaya katkıda bulunmaya karar verdik" diyen öğrenciler, mevcut çalışmaları ve medyayı izlediler. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi Hukuk bilim dalı öğretim üyeleriyle çalıştılar. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu anayasasına genç bir perspektif eklemek amacıyla yapılan çalışma ile gençlere yeni haklar ve platformlar tanımlayan toplumsal barış ve bütünlüğün, huzur ve güvenin, ortak bir gelecek hayalinin yeniden yaratılabilmesine katkıda bulunmak amaçlandı.

"Anayasa Google gibi olmalı, okuyan herkes içinde aradığını bulmalı"

Doğa Koleji Öğrenci Meclisi başkanları Anayasa önerilerini Meclis'e sunmak üzere, 06 Kasım Salı günü Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şentop ile bir araya geldiler. Öğrenciler Şentop'a ziyaret amaçlarını ve öğrenci meclisinin çalışmalarını aktardılar. Öğrenci Meclisi Onursal başkanlarından Nihan Nur 30 bin Doğa Koleji öğrencisini temsilen orada bulunduklarını belirterek, öğrenci meclislerinin demokratik ve çoğulcu yapısından söz etti. Nihan Nur Saral: "Bizler kolej öğrencileri olabiliriz, imkânlarımız birçok öğrenciye göre çok iyi olabilir fakat biz, kendimizi toplumdan tamamen izole etmiş bireyler değiliz. Tümüyle sosyal bir model etrafında eğitim görüyoruz. Yaptığımız sosyal sorumluluk projelerinde de bunu görebilirsiniz. Geleceğinizi rahatlıkla bize emanet edebilirsiniz" dedi. Sarıyer Doğa Koleji Onursal Meclis başkanı Mert Palavurcuk da "Anayasanın Google gibi olmalı, halkın her kesiminden insanın içinde kendisiyle ilgili bir şey bulmalı" dedi. Bunun üzerine Berfu Gültekin hazırlanan Anayasa Taslağı'nın öğrenci ağzından, açık net kısa bir şekilde yazdıklarını çünkü herkes tarafından anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şentop, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve yeni anayasa için görüş topladıklarını belirtti. Şentop, Şair İsmet Özel'den alıntı yaparak "Kaideler, istisnaları bozar. Bizim ülkemizde de nitekim öyle oluyor" dedi. Görüşme sonrası öğrenciler Mustafa Şentop'un davetiyle, mecliste bir gensoru oturumunu da izleme fırsatı buldular.

Ekonomi, eğitim ve gençliğe yönelik sosyal politikalar üzerinde şekillendi

Öğrenci Meclislerinin uzun süredir üzerinde çalıştığı Anayasa önerileri, ekonomi, eğitim ve gençliğe yönelik sosyal politikalar üzerinde şekillendi. Diğer öğrenci arkadaşlarını temsilen görüşmeye katılan öğrenci meclis başkanları Ceren Durgut (Ankara Doğa Koleji), Berfu Gültekin (Ataşehir Doğa Koleji), Nihan Nur Saral (Ataşehir Doğa Koleji) ve Mert Palavurcuk (Sarıyer Doğa Koleji) Prof. Dr. Mustafa Şentop ile görüşmeden önce de İstanbul Üniversitesi'nden Hukuk Fakültesinde de bu süreçleri tartışmış ve Anayasa önergesine katkıda bulunmuşlardı.

Küresel bir organizasyon

Dünya Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan t-MBA Eğitim Modeli, bu uluslararası başarının ardından küresel bir organizasyon olarak, yeni bir kimlikle, faaliyetlerine devam ediyor. Şu an itibariyle Rusya, İngiltere, Amerika, Finlandiya, Katar, Güney Afrika gibi dünyanın farklı ülkelerinden 100'den fazla kurumsal üyesi bulunan Organizasyon, 1-6 Nisan tarihleri arasında t-MBA Zirve Haftasını kutlayacak. Haftanın ilk gününde yurtdışından üyelerin katılacağı ve öğrenci projelerinin ödüllendirileceği t-MBA Community Day yapılacak. Ardından 2 Nisan tarihinde Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde açılışını FİBA Holding Kurucu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in yapacağı t-MBA Zirvesi yer alacak. Bu süre zarfında öğrencilere hafta boyunca yabancı üniversitelerden ve dünya markalarından sertifikalı eğitimler alacaklar. Ayrıca "Choose Your Career" gününde yerli ve yabancı onlarca üniversiteyle bir araya gelerek kariyerlerine yön verecekler.

BİZE ULAŞIN