Spastik engelli öğrencinin büyük başarısı

Keşan ilçesinde doğuştan ellerini ve ayaklarını kullanamayan 19 yaşındaki spastik engelli genç, annesinin yardımıyla devam ettiği lisede, 3 yıldır okul birinciliğini kimseye bırakmıyor.

Keşan'da yaşayan spastik engelli Muratcan Çiçek, engeli nedeniyle ellerini ve ayaklarını kullanamıyor. Bütün engellere rağmen okuma azminden vazgeçmeyen Çiçek, annesinin yardımıyla Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi'nde eğitimine devam ediyor. Bilgisayar programcısı olmayı hedefleyen Çiçek, 3 yıldır okul birinciliğini kimseye kaptırmıyor.

Muratcan Çiçek'in annesi Nilgün Çiçek, oğlunun hastalığını 2 aylıkken fark ettiklerini belirterek, eşinin 10 yıl önce akciğer kanserinden kaybettiğini, oğlunun okuması için hayat mücadelesini tek başına sürdürdüğünü anlattı.

Oğlunun konuşamadığını, elleri ve ayaklarını kullanamadığını anlatan Çiçek, çocuğunun iletişim kuran normal bir birey olması için elinden geleni yaptığını söyledi. Oğlunu, hastalığı nedeniyle ilkokula almak istemediklerini, kendi çabalarıyla müdürleri ikna ettiğini ifade eden Çiçek, Muratcan'ın ilkokulu iyi bir dereceyle tamamladığını kaydetti.

Muratcan'ın okuma azminin kendisini hayata bağladığını vurgulayan anne Çiçek, üç yıldır okul birincisi olan oğlunun bilgisayar programcısı olmayı hedeflediğini bildirdi.

Çiçek, oğlunun üniversiteye hazırlık için dershaneye gittiğini, deneme sınavlarında soruları zihninden çözdüğünü, optik cevap kağıdına gözetmenin yanıtlarını işaretlemesiyle sınavı tamamladığını dile getirdi.

''Her gün okula ve dershaneye gidiyorum'' diyen anne Çiçek, ''Öğretmenlerin anlattıklarını not alan arkadaşlarının defterlerinden Muratcan'ın evde çalışabilmesi için fotokopi çektiriyorum. Aslında evde pek de çalışmıyor. Derste dinlediğiyle ve fotokopileri bir kere okuyarak sınava giriyor. Dershanede ve okuldaki sınavlarda genelde birinci oluyor'' diye konuştu.

Başarı Tespit Sınavı Türkiye birincisi

Spastik engelli Muratcan, Türkiye genelinde yapılan Başarı Tespit Sınavı'nda binlerce yaşıtını geride bırakarak Matematik ve Sosyal Bilimler dalında birinci oldu. 25 matematik sorusunun hepsine doğru cevap verirken Sosyal Bilgiler testinde ise 25 sorudan 24'üne doğru cevap verdi. 13 yaşındaki Muratcan annesinin de gurur kaynağı.

Klavyeyi dirsekleriyle kullanıyor

Oğlunun iyi derecede İngilizce bildiğini ve bilgisayar tutkunu olduğunu anlatan Çiçek, Muratcan'ın dirsekleriyle bilgisayarda yazabildiğini vurguladı.

Çiçek, oğlunun boş zamanlarında sosyal etkinliklerle de ilgilendiğini belirterek, ''Oğlumla evde film izliyoruz ve müzik dinliyoruz. Sık sık da kitap okuyor. Evdeki bilgisayarından internet aracılığıyla dünyaya bağlanıyor. Şimdi yardımseverlerin yardımıyla iki monitörü oldu. Bilgisayarındaki program aracılığıyla göz takibi ve pedal aracılığıyla yazı yazması daha da kolaylaştı'' şeklinde konuştu.

Çiçek, Muratcan'ın TÜBİTAK'ın Yıldız Teknik Üniversitesi'nde açtığı yarışmaya ve Tekirdağ'da düzenlenen uluslararası matematik olimpiyatlarına katıldığını ifade ederek, oğlunun birinciliği kıl payı kaçırdığını söyledi.

Eşini kaybettiği için ekonomik zorlukluklar yaşadıklarını da anlatan Çiçek, ''Muratcan, 19 yaşına geldiği için herhangi bir sosyal güvencesi kalmadı. Babasından kalan 570 lirayla oğlumu okutarak evimizi geçindirmeye çalışıyorum. Tek isteğimiz üniversiteyi kazandığında ikimizin de kalabileceği bir yurttur'' ifadelerini kullandı.

Muratcan Çiçek'in devam ettiği dershanenin yöneticisi Sevtap Engin de kendilerine gelen her öğrencinin yeteneğini çıkarmak için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Muratcan'ın başarılı bir öğrenci olduğuna dikkati çeken Engin, ''Dershane ve okuldaki arkadaşlarıyla da çok uyumlu. Muratcan, bölgemizdeki dershaneler arası üniversiteye hazırlık sınavlarında birinci oldu. Biz de ondaki cevheri ortaya çıkararak hayatı için güzel bir adım atmasını sağlayacağız'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN