Kontenjanları biz belirleyelim

Vakıf Üniversiteleri Birliği, yükseköğretim kanun taslağı ile ilgili görüşlerini YÖK'e gönderdi. Birlik, üniversitelerin kontenjanlarını kendilerinin belirlemesini önerdi

YÖK, 100'e yakın üniversite ve sivil toplum kuruluşunun, yüksek öğretim kanun taslağına ilişkin görüşlerini, internet sitesinde yayımladı. Vakıf Üniversiteleri Birliği, üniversitelerin kontenjanlarını ve açılacak bölümleri kendilerinin belirlemesini önerdi. Taslakta, yükseköğretim kurumlarının öğrenci kontenjanlarını belirleme yetkisi, Türkiye Yükseköğretim Kurulu'nun (TYK) görevleri arasında sıralandı. Vakıf Üniversiteleri Birliği ise 'TYK tarafından tespit edilecek kriterler doğrultusunda kontenjanların devlet yükseköğretim kurumlarında üniversite senatolarına, vakıf ve özel yükseköğretim kurumlarında ise mütevelli heyetine bırakılmasını' teklif etti.

'KONTENJANLAR AÇIK'
Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Rıfat Sarıcaoğlu, talepleri ile ilgili şunları söyledi: "Üniversiteler kendi kontenjanlarını ve açacakları bölümleri kendileri belirleyemiyor. YÖK belirliyor. Bu yüzden binlerce boş kontenjan kalıyor. Bir tarafta boş kontenjan, bir tarafta üniversiteye giremeyen binlerce öğrenci. Biz bu durumun ortadan kalkmasını istiyoruz. YÖK kriterlerini belirlesin. Üniversiteler ona göre bölümlerini ve kontenjanlarını açıklasın. Ayrıca burslu öğrencilerin seçimi üniversitelere bırakılsın. Varlıklı ailelerin çocuklarının burslu okuması yanlış. Ülkenin geleceğini belirleyen temel bilimlerin açılması zorunlu olsun. Bu bölümleri seçen öğrencilere karşılıksız burs verilsin" diye konuştu. Birliğin kanun taslağı ile ilgili diğer önerileri de şunlar:
Araştırma ağırlıklı/eğitim ağırlıklı yükseköğretim kurumu ayrımı, Yükseköğretim Kanunu'nda yer almamalı.
Yükseköğretim kurumları sadece finans kaynakları bakımından 'devlet', 'vakıf' ve 'özel yükseköğretim kurumları' olarak sınıflandırılmalı.
Yabancı yükseköğretim kurumları ancak Türkiye'deki yükseköğretim kurumları ile partner olarak veya 'afiliye' yolu ile eğitim öğretim hakkı elde etmeli.
Devlet, vakıf ve özel yükseköğretim kurumları üniversiteye gelir getirici faaliyetlerde bulunma amacıyla şirket kurabilmeli, böylece yükseköğretim kurumlarının kendi öz kaynaklarını yaratmalarına fırsat verilmeli.
Vakıf üniversiteleri ile özel üniversiteler öğrencilere verdikleri burs oranında kurumlar vergisinden muaf olmalı.

BİZE ULAŞIN