Fransız lisesinde 'Ermeni soykırımı' skandalı

Ankara'da Türk çocuklarına da hizmet veren Fransız Okulu’nda okutulan ders kitaplarında çocuklara Ermeni soykırımının öğretildiği ortaya çıktı. Star gazetesinden Nevin Bilgin'in haberine göre; konu Meclis gündemine taşındı.

Olayı kitaplarla ve müfredatla belgeleyen MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, konuyu soru önergesi olarak gündeme getirdi.


1 MİLYON ERMENİYİ ÖLDÜRDÜLER

Ankara İncek'te, "Lycee Francais Charles de Gaulle" adıyla hizmet veren Fransız Okulu'nda Orta 2. sınıfta okutulan ders kitabında "Ermeni Soykırımı (1915-1916)" başlıklı bölümde çocuklara soykırımın anlatıldığı belgelendi. Kitaptaki bölümde şöyle deniliyor: "Jön Türkler hükümeti, Ermeni İmparatorluğu'nu yok etmeye karar verdi. Yaklaşık 1 milyon Ermeni'nin ölmesine sebep olan 20. yüzyılın ilk soykırımı bu şekilde başladı. Ermeniler çatışmanın arifesinde yaklaşık 2 milyondu. 1915'in başlarında İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin birçok yöneticisi, soykırımı örgütlemeyi hedefleyen gizli bir toplantıya katılıyorlardı."


BAKANLIK BU DERSTEN HABERDAR MI?

Kitapta, Tchokgarian Hagop adlı çocuğun ailesinin kurşuna dizildiğine ilişkin açıklamalarına da yer veriliyor. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, kitaptaki soykırım olayını soru önergesi yaparak gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e soru önergesi veren Yeniçeri, "Bu okul mevzuatını kim onayladı? Kitaptaki bu bölümden haberiniz var mı? Varsa bu konuda hangi işlemi yaptınız?" diye sordu.

Kaynak: Star

BİZE ULAŞIN