Yaratıcılıkta sınır tanımadılar

Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonuna katılan Eyüboğlu Koleji öğrencileri, "Anlık Çözüm" bölümünde dünya birincisi oldu

Çarşamba 29.05.2013
Son Güncelleme: Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
ABD'nin Tennessee eyaletinde düzenlenen dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu Destination ImagiNation'ın dünya finallerinde Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğrencileri büyük bir başarıya imza atarak, "Anlık Çözüm" bölümünde dünya birincisi oldu. İlk kez bir Türk takımının birincilik aldığı yarışmada, Eyüboğlu Çamlıca İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan bin 200 takımı elediler. Eyüboğlu öğrencileri, yarışmanın "Anlık Çözüm" bölümünde, jürinin kendilerine verdiği görevi, yaratıcı çözümleriyle çok kısa sürede yerine getirerek birinci oldu. Öğrencilere ödevde, "Belli bir dönemde öyle bir olay yaratın ki bütün sistem değişsin" denildi. Öğrenciler Mısır'da Firavun dönemini canlandırdılar. Büyücülerin hâkim olduğu dönemde cep telefonunun bulunması ile bütün sistemin çöktüğünü gösterdiler. Bu başarıları ile Türk bayrağını göndere çektiren öğrenciler, İstiklal Marşı'nı da stadyumu dolduran 20 bin kişiye ayakta dinlettirdiler. Öğrencilerin başarılı performanslarında, aldıkları İngilizce eğitim de fark yarattı. Eyüboğlu öğrencileri dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonunda, İngilizce sunum becerileri ile Amerikalı, Kanadalı ve Avrupalı rakiplerini büyük farkla geride bıraktı. Öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin gelişimine büyük önem veren ve bu konuda da bir ilke imza atarak, Eyüboğlu 2006'dan itibaren müfredatında "Yaratıcılık" dersine yer veren Eğitim Kurumları; 2007'den bu yana Destination ImagiNation etkinlikleri kapsamında İstanbul'da düzenlenen DITURK ICC (Instant Challenge/Anlık Görev Yarışması) finallerine ev sahipliği yapıyor.

60 ÜLKE KATILDI
20-25 Mayıs ABD'nin Tennessee eyaletinde, Tennessee Üniversitesi'nde düzenlenen Destination ImagiNation dünya finallerine, Amerika'nın 50 farklı eyaletinden öğrencilerin yanı sıra; Kanada, Büyük Britanya, Singapur, Brezilya, Çin, Polonya gibi 60 ülkeden on binlerce öğrenci katıldı. Bir festival havasında gerçekleşen ve son derece renkli görüntülerin yer aldığı etkinlikte öğrenciler iki ayrı yarışmada yaratıcı performanslarını sergiledi. Takımlar ilk olarak bilim, teknik, güzel sanatlar, doğaçlama, inşa etme ve toplum hizmeti kategorileri arasından, kendi yarıştıkları kategoride belirlenen görev sunumlarını gerçekleştirdi. Yarışmayı öğrenciler ile izleyen Eyüboğlu Eğitim Kurumları Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu Türkiye'ye dünya birinciliği kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi.

HER YIL 100 BİN ÖĞRENCİ YARIŞIYOR
Destination ImagiNation, okul eğitiminin yanı sıra, gençlerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri basitten karmaşığa her türlü problemin çözümünde yaratıcılıklarını kullanmayı ve yaratıcı düşünceyi bir yaşam tarzı olarak benimsetmeyi hedefleyen, uluslararası alanda yaygın bir organizasyon. Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonunun Türkiye temsilcisi olan DITURK, her yıl ICC (Anlık Görev Yarışması) ve DAT (DITURK Avrasya Turnuvası) olmak üzere iki önemli etkinlik düzenliyor. Normal eğitim sürecine paralel olarak, gençlerin yaratıcılıklarını daha çok kullanmalarını ve günlük hayatta uygulama becerilerini artırmayı hedefleyen Destination ImagiNation, etkinlikleriyle her yıl dünyada 100 bin öğrencilere ulaşıyor. Üye ülkelerin ve okulların katıldığı organizasyonların yerel turnuvalarında başarılı olan takımlar, dünya finallerine katılmaya hak kazanıyor.