Çocuğunuzu rahatlatın

Uzmanlar, sınav yolculuğunda ailelerin çocuklarını rahatlatması gerektiğinin altını çizerek, sonuç ne olursa olsun çocuğunuzu sevmeye ve kucaklamaya, ona destek olmaya devam edin uyarısında bulundu.

SBS öncesinde ögrenciler kadar, ailelerde büyük heyecan yasıyor. Sınav yaklastıkça kalan sürenin en iyi sekilde degerlendirilmesi için anne babaların daha özenli olmasının büyük faydası var. Uzmanlar, sınav yolculugundaki en önemli adım motivasyon oldugunun altını çizerken, bunu saglamak için "çalısmalısın, yapmalısın" gibi çok sık tekrarlanan ifadelerin, ögrencilerde ters sonuçlar dogurabilecegi uyarısında da bulunuyorlar. Bunun yerine, çocugun aynı asamalardan daha önce geçmis ögrencilerle paylasımda bulunmasını saglamak etkili bir yol olacagını kaydeden uzmanlar, su tavsiyelerde bulunuyor:

* Sınav ve dersler dısında çocukla farklı birçok keyifli konudan konusarak rahatlamasını saglamak, kalan sürenin hayatın sıradan bir parçası oldugunu hissettirecektir. Güven duygusu çocugun sınava ve hazırlık çalısmalarına olumlu tutumlar gelistirmesini saglar.

* Sürekli elestiride bulunmak ya da yaptıklarını yargılamak basarının önüne set çekmekten baska bir ise yaramamaktadır. Kocaman çınar agaçları bile küçük bir tohumdan meydana gelmektedir. Ögrencinin sınav yolculugundaki küçük adımlarını öne çıkarmak bu adımların büyümesini saglayacak, güven duygusunu dinç tutacaktır.

* Çocuguma güveneyim derken, sınavı kazanmasına kesin gözüyle bakmak omuzlarına çok agır bir sorumluluk vermek demektir. Zaten yeterince yükü olan çocugun ders basına oturdugunda, ek yükler tasımaya hiç ihtiyacı yoktur.

* Sınav hazırlıgı, çocugun diger sorumluluklarını ertelemek anlamına gelmemelidir. Odasındaki çiçege su vermeye, arkadasları ile vakit geçirmeye veya odasını düzenli kullanmaya devam etmelidir. Hayat bir bütündür ve kesintisiz yasanmalıdır. Bu bütünlük, sınavın yarattıgı yükü hak ettigi miktarda tutacaktır. Sınav bitince hayatımıza kaldıgımız yerden devam etmek fikri zihinlerden silinmelidir. Hayat zaten devam etmektedir ve sınav bunu gölgelememelidir.

* Uzun ve yorucu bir yolun son adımlarını atarken zaman zaman verdikleri molaları uzatmak istediklerinde yasaklayıcı olmak çatısmalarla sonuçlanabilmektedir. Yasaklayıcı ifadeler yerine nedenleri açıklayarak sorumlulukları hatırlatmak, ebeveynler ve çocuk arasındaki iletisim sıkıntılarını hafifletecektir.

* Hayatlarında en fazla anlasılmaya ihtiyaç duydukları dönemlerden birini yasıyorlar ve her zamankinden daha fazla destege ihtiyaç duymaktalar. Sonuç ne olursa olsun her anne baba çocugunu sevmeye ve kucaklamaya devam edecektir. Bu sınav ne çocuklara verilen degerin bir ölçütü ne de zihinsel performansın göstergesidir.

* Ayrıca çocugun gelecegini tehdit eden bir düsman da degildir. Sadece gelecege yol alırken ugranan ve yön veren bir duraktır. Sınavı ve kalan süreyi bu sekilde kabul eden, hisseden ve çocuguna hissettiren her ebeveyn, çocugunun en saglıklı ve huzurlu sekilde sınava hazırlanmasına destek olacaktır. Amaç elbette basarıdır ama öncesinde sükunete ve güvene ihtiyaç vardır.

BİZE ULAŞIN