'Merak Eden Çocuk'ların okulu

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından kurulan 'BÜMED Merak Eden Çocuk Okulları', Arnavutköy'den sonra açmaya hazırlandığı Çekmeköy'deki yeni okulunun kayıtlarına başladı.

BÜMED Merak Eden Çocuk Anaokulu ikinci yılında aynı zamanda ilkokul olarak da eğitime devam ediyor. Eğitim dünyasına farklı bir bakış açısı getirmek üzere yola çıkan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından kurulan BÜMED Merak Eden Çocuk Okulları, özgün ve çağdaş eğitim sistemini, Boğaziçi Üniversitesi'nin 1863'ten beri süregelen köklü geçmişi ve kültürüyle birleştirerek, eğitimde referans noktası olacak okullar yaratıyor. Arnavutköy kampüsü anaokulu ve ilkokulu eğitimine devam ederken, 2013-2014 eğitim döneminde Çekmeköy kampusu anaokulu 4-5 yaş, hazırlık 5-6 yaş grupları ve 1. sınıf kayıtlarına başladı. Bu okullarda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından geliştirilen, alanında profesyonel eğitimciler tarafından uygulanan, öğrencilerin bireysel olarak izleyen ve aileleri düzenli olarak bilgilendiren ve aktif olarak sürece katan, çağdaş özgün ve yaratıcı bir eğitim sistemi olan SARES (Sorgulayıcı Araştırıcı Eğitim Sistemi) kullanılıyor. SARES'in en önemli özelliklerinden biri, eğitim programını tam anlamıyla özgün kılması, bireysel gelişimi desteklemesi ve düşünmeyi bir beceri olarak kabul ederek bu beceriyi kuvvetlendirmesi. SARES kapsamında okulun öğretim kadrosu düzenli olarak hizmet içi eğitim alıyor. Düşünme becerileri, aktif dinleme ve çocukların sorularını cevaplandırma yöntemleri, düşünmeyi öğrenme, sosyo-kültürel bilişsel gelişim, eğitim felsefesine bakış ve yaratıcılık konularında uzmanlardan eğitim alınan konulardan bazıları.

ÇOCUK SAATİ
Merak Eden Çocuk eğitim programının içerisinde, "Merak Eden Çocuk Saati" adında bir etkinlik yer alıyor. Bu çalışma ile çocukların hayal dünyalarını geliştiriliyor, sorgulama yeteneklerine hitap edilerek onları araştırmaya yönlendiriliyor ve yaratıcılıkları besleniyor. Bu çalışmada çocuklar, yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun olarak seçilmiş konuları öğretmenlerinin ve velilerinin rehberliğinde inceliyorlar.

BİZE ULAŞIN