Öğrenciler 120 dakikada 100 soru çözecek

Binlerce öğrencinin kaderini belirleyecek olan SBS'de, öğrenciler 100 soruyu, 120 dakika içinde cevaplayacaklar. Üç yanlış, bir doğruyu götürecek.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS), 8 Haziran 2013 cumartesi günü saat 10:00'da baslayacak. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerlestirmenin zamanında yapılabilmesi için sınava girecek ögrencilerin saat 09:30'da fotograflı sınav giris belgenizde belirtilen salonda hazır bulunması gerekiyor. Kültür Koleji Psikolojik Danısma ve Rehberlik Birimi Koordinatörü Sabriye Dedeoğlu, SBS ile ilgili su bilgileri verdi:
Sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çagrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletisim araçları ve her türlü bilgisayar özelligi tasıyan cihazlar sınav salonlarına alınmayacak.
Sınava giderken yanınıza fotograflı sınav giris belgenizi, nüfus cüzdanı(veya pasaport), en az iki adet koyu, siyah ve yumusak kursun kalem, kalemtıras ve leke bırakmayan yumusak bir silgi almayı unutmayın.
Sınava gireceginiz salondaki yerinizi almadan önce bütün fiziksel ihtiyaçlarınızı gidermis olun. Yoklama yapıldıktan sonra salon baskanının yapacagı açıklamaları dinleyin. SBS Testi 100 sorudan olusacak ve 120 dakika sürecek.

CEVAP KAGIDINIZI KONTROL EDIN
Cevap kâgıdında yazılı olan T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı kontrol edip, hata varsa salon görevlilerine söyleyin. Cevap kâgıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri isaretlemelerini kursun kalemle yapın.
Cevaplarınızı soru kitapçıgının kapagında belirtilen örnekte oldugu gibi yuvarlagın dısına tasırmadan, cevap kâgıdında ilgili seçenegi bularak isaretlemelisiniz. Çift isaretlenmis veya iyi silinmemis cevaplar optik okuyucular tarafından yanlıs cevap olarak degerlendirilecek ve cevap kâgıdına isaretlenmeyen cevaplar degerlendirme islemine alınmayacak.
SBS'de 3 yanlıs 1 dogru yanıtı götürecek. Yanlısların çıkartılması ile ögrencilerin netleri hesaplanacak.
Test konuları, her ders için o ögretim yılının programlarına baglı kalınarak hazırlanacak. Testler ögretim programlarında belirtilen kazanımları ögrencinin elde etme seviyesini ölçecek.

SONUÇLAR 12 TEMMUZ'DA
SBS sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacak. Ögrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçlar http://www. meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanacak.

BİZE ULAŞIN