Paralel yapının Kosova'daki oyunu bozuldu

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Avrupa Politeknik Üniversitesi’yle Kosova Prizen’de ortaklaşa açtığı hukuk fakültesi ile ilgili yapılan şikâyetler hukuk engeline takıldı.

  • Eğitim
  • Cuma 11.04.2014 15:10
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Kosova Prizen'de ortaklaşa açtığı hukuk fakültesi ile ilgili yapılan şikâyetler yersiz çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı yaptığı soruşturma sonucunda takipsizlik kararı verdi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Bulgaristan'daki Avrupa Politeknik Üniversitesi'yle yaptığı protokolle Kosova'da açtığı Prizren Hukuk Fakültesi'nin yöneticilerinin dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve soruşturma açılmıştı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı yaptığı soruşturmada, yapılan ihbar ve öne sürülen bilgi ve belgelerin asılsız olduğuna hükmederek dava açmaya gerek görmedi ve dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.


PARALEL YAPININ OYUNU

Prizen Hukuk Fakültesi'nin kurucusu Yalçın Koçak, 'Paralel Yapı'nın Türk Hukuku ve Türkçe eğitim açısından fevkalade önemli bir açılım olan eğitim modelini engelleme çabalarının adaletin duvarına tosladığını ifade ederek, "Paralel Yapı ortaya koyduğumuz Türkçe Eğitim modelini kendilerine rakip görerek, "Dolandırıcılık" yapıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundular. Bu suç duyurusunun, yapılan tahkikatlar sonucu yersiz olduğu ortaya çıktı. Neticede olan Kosova'nın Türkçe Konuşan şehri Prizen'e olmuştur. Bu gelişmelerden sonra Prizen'de bulunan bu model Priştina'da hayata geçirilmiştir" dedi.

Yalçın Koçak, Yüksek öğretimin uluslararası boyuttaki Paralel Yapı gölgesinin kalkmasını da arzuladıklarını belirterek, "YÖK'de bu söz konusu Paralel Yapı'nın etkisinde kalmaması gerektiğini sözlerine ekledi.


CUMHURİYET SAVCILIĞI NE DEDİ?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya ilişkin olarak Ankara Üniversitesi ile EPU arasında çift diploma programlarının protokol çerçevesinde Türkçe Eğitim Modeli olarak öngörüldüğü belirtilerek,

"Programda Türk Hukuk Sistemi'nin öğretime esas alındığı, programın YÖK tarafından onaylanmış içerik doğrultusunda oluşturulduğu, ilk kez uygulamaya konulan ortak lisans diploması vermeyi öngören programın EPU'nun açtığı Prizren Hukuk Fakültesi lisans diplomasının Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından akredite edildiği, Ankara Üniversitesi Senatosu tarafından YÖK'ün öngördüğü hükümler doğrultusunda onaylayarak YÖK'e ilettiği belirlenmiştir. Açıklanan nedenlerle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi."

YÖK'ün ise kendisine gönderilen bu belgeye sessiz kaldığı ve cevap dahi vermeyerek "Dolandırıcılık" iddialarının önünü açtığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN