Işık mezunlarına sanayici desteği

Mezunlarını hızlı bir şekilde iş hayatına hazırlamak için sanayicilerle işbirliği yapan Işık Üniversitesi, müfredatını oluştururken de sivil toplum kuruluşlarından görüş alıyor

Işık Üniversitesi, öğrencilerinin mezuniyetten sonra hemen iş hayatına atılabilmeleri için atağa geçti. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, bölümlerin müfredatını oluştururken sektörün sivil toplum kuruluşlarından görüş aldıklarını söyledi. Öğrencilerin mezun olmadan önce proje içinde yer almasının önemli olduğunu belirten Kıyak, "İngilizce'ye büyük önem veriyoruz. Ayrıca eğitim modeli olarak öğrencimizin koçluk sistemi ile bilgilenmesini sağlıyoruz. Öğrencilerin kendi çabalarıyla oluşturduğu projelere ağırlık veriyoruz. Sanayiciler ile temasta bulunarak işbirliği modellerini geliştiriyoruz" dedi. Işık Üniversitesi'nin 5 bin mezununun çoğunun iş sahibi olduğunu dile getiren Kıyak, şöyle konuştu: "Mezunlarımızın yüzde 60'ı uluslararası şirketlerde çalışıyor. Yüzde 20'ye yakını ise kendi veya aile işini yürütüyor. Ayrıca akademik alanda yetişen öğrencilerimiz de var."

ŞİLE'DE ABD MODELİ
Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, üniversitenin Şile'de olmasının önemli artıları olduğunu söyledi. "Şehir üniversitesi olsaydık bu kadar iddialı olamazdık" diyen Kıyak sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrenci şehrin dışında ama kendisini doğanın içinde eğitime bırakabiliyor. Aslında Şile'yi seçerken Amerika'nın eğitim modelini benimsedik. Şehrin dışında sadece eğitimle anılan bir alan yaratmak istiyoruz. Örneğin Oxford bu mantıkla kurulmuş bir eğitim kurumudur. Şile'nin de bir eğitim ilçesi olmasını istiyoruz. Öte yandan üniversite-sanayi işbirliğine de oldukça önem veriyoruz."

'Yurtdışında eğitim imkânı sunuyoruz'
Işık Üniversitesi, öğrencilerine değişim programlarıyla dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem ya da yıl boyunca eğitim imkânı sunuyor. Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, geçtiğimiz yıllarda Marksim, Enterprise, Summer School projelerimizle uluslararası sempozyum ve konferanslara imza attık. Bu yıl etkinliklerimize 'Uluslararası Lise Yaz Okulu' projesini de ekliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN