Türk-Alman Üniversitesi'nin resmi açılış töreni

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Türk-Alman Üniversitesi'nde eğitim-öğretime açılan hukuk, işletme ve mekatronik mühendisliği bölümleri bulunduğunu belirterek, "3 lisans bölümüne ilave olarak 2 bölüm açılması planlanıyor. Bunlar endüstri mühendisliği, siyaset bilimi ve kamu yönetimi olacak. Bununla birlikte lisans düzeyinde eğitim yapılacak bölüm sayısı 5'e ulaşacak" dedi.

Akkanat, Beykoz'da Türk-Alman Üniversitesi'nin resmi açılış töreninde, üniversitenin Türkiye ve Almanya arasında 100 yıllık bir akademik işbirliğinin en son geldiği aşamayı ifade ettiğini söyledi.

İşbirliğinin, 20. yüzyılın başlarında Alman öğretim üyelerinin Darülfünün'da ders vermesiyle başladığını, Almanya'da yaşanan olumsuz siyasi gelişmeler dolayısıyla Türkiye'ye iltica etmesiyle başka bir boyut kazandığını anlatan Akkanat, Türk-Alman Üniversitesi'nin kurulmasıyla iki ülke arasındaki işbirliğinin tam bir ortaklığa dönüştüğünü vurguladı.

Akkanat, üniversitenin temel misyonunu "Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerini eğitim ve araştırma alanlarında birleştirmek" olarak tanımladı.

Rektör Akkanat, üniversitenin üstün nitelikli Türk ve Alman personeli ile temelde bir araştırma üniversitesi olmayı ve aynı zamanda her iki ülkeden kabiliyetli ve çalışkan gençler için ideal bir yükseköğretim merkezi ve araştırma platformu oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

Üniversitenin, 2010'da kurucu rektör Prof. Dr. Ziya Şanal ve yardımcısı olarak görevlendirilen Mehmet Emin Köktaş'ın atanmasıyla faaliyetlerine başladığını aktaran Akkanat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Değerli hocalarımızın 2 yıl boyunca sarfettikleri önemli çaba çerçevesinde, geçici kampüs binaları oluşturuldu. 'İlk taşı koyma töreni'nden sonra bütün faaliyetler hız kazandı. Bu yıla kadar hazırlayıp eğitim-öğretime açtığımız 3 bölüm söz konusu. Bunlar, hukuk, işletme ve mekatronik mühendisliği bölümleri. Üniversitemizde eğitim dili Almanca olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin önemli bir kısmı, yüzde 90'ı halihazırda hazırlık sınıfında Almanca öğrenmektedirler. 3 lisans bölümüne ilave olarak 2 bölüm açılması planlanıyor. Bunlar endüstri mühendisliği, siyaset bilimi ve kamu yönetimi olacak. Bununla birlikte lisans düzeyinde eğitim yapılacak bölüm sayısı 5'e ulaşacak. Bu durum, 2016-2017 eğitim-öğretim dönemine kadar devam edecek. Bu döneme kadar yeni bölüm açmamız kapasite sorunu nedeniyle mümkün olmayacak. 2016 ortasına kadar her şey planlandı, mimari projeler hazırlanıp TOKİ'ye teslim edildi. Ağustos ayında yeni binaların inşa edilmesi planlandı. İnşaat aşamasının 24 ay sürmesi öngörülüyor. Bu sebeple 2016'nın ortasında söz konusu inşaatımızın 70 bin metrekareden oluşan ilk kısmı, ilk binalarımız bize teslim edilecek. Böylece üniversitemiz, asıl hedeflediği teknik alanları ağırlıklı olarak belirlenmiş olan bölümlerin açılması imkanına kavuşacaktır."

İnşaatın yapımıyla ilgili bütçenin, Kalkınma Bakanlığı tarafından tahsis edildiğini kaydeden Akkanat, yürütülen bütün faaliyetlerin tam bir ortaklık ilkesi esas alınarak gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Açılış töreninden notlar

Türk-Alman Üniversitesi'nin resmi açılış törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve hayat arkadaşı Daniela Schadt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Törendeki konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Gauck tarafından üniversite duvar plaketinin açılışı gerçekleştirildi. Basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ve hayat arkadaşı Daniela Schadt, daha sonra törenin yapıldığı binanın dışına çıkarak Türk-Alman Üniversitesi'nin maketini inceledi.

Bugün resmi açılışı yapılan Türk-Alman Üniversitesi'nin "ilk taşının yerleştirilmesi töreni", Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'ın katılımıyla 22 Ekim 2010'da gerçekleştirilmişti.
BİZE ULAŞIN