E-Devlet üzerinden telefon kayıt ettirme

Yurt dışından getirilen telelfonlar artık e-devlet üzerinden kayıt edilebilcek ayrıca e-devlet üzerinden borç sorgulmasıda yapılabilecek. Peki tüm bunlar nasıl yapılacak?Tüm bu soruların cevabı haberimizde..

E-Devlet üzerinden telefon kayıt ettirme
Cep telefonu borcu e-devlet şifresiyle sorgulanacak:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM abonelerinin kimlik bilgilerini kullanarak internet üzerinden borç ve alacak sorgusu yapabileceğini açıkladı. BTK açıklamasında, "Borç ve alacak bilgilerinin sorgulanmasına ilişkin usul ve esaslar, 22 Eylül 2014 tarihli ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı ile onaylanmış olup, 5 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecektir. 5 Ocak 2015 tarihi ile 2 Mart 2015 tarihleri arasında test süreci gerçekleştirilecek ve test sürecinin sonrasında söz konusu usul ve esaslar fiilen uygulanmaya başlayacaktır." denildi.

BTK açıklamasında e-devlet şifresi ile GSM firmalarına olan borç ve alacakların sorgulanabileceği kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "E-devlet şifresine sahip vatandaşların, 200 binin üzerinde abonesi olan işletmecilere ait borç ve alacak bilgilerini, e-devlet kanalıyla toplu olarak sorgulayabilmeleri mümkün hale getirilmiştir. Aboneler tek tuşla, elektronik haberleşme sektöründe faaliyette bulunan ve abone sayısı 200 binin üzerinde bulunan tüm işletmecilere ait borç ve alacak bilgilerini öğrenebilme imkanına sahip olacaktır.

Faturaların süresinde ödenmemesi halinde aboneler hakkında icra takibi başlatmadan önce işletmeciler tarafından, aboneye yapılması gereken son uyarının yazılı olarak yapılması ve söz konusu uyarının tebliğinden itibaren aboneye borcunu ifa edebilmesi için asgari 15 gün ek süre tanınması da düzenleme kapsamına dahil edilmiştir.

Yurtdışından getirilen telefon e-Devlet üzerinden kayıt edilebilecek:

Pek çok kamu hizmetinin internet ortamından verilmeye başlandığına dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yurt dışından getirilen cep telefonlarının sisteme kayıt edilmesinde de eDevlet uygulamasından faydalanılabileceğini duyurdu. Kurum, eDevlet Kapısı şifrelerine sahip çıkılması tavsiyesinde bulunurken, şifrelerinin gizliliğinden kullanıcıların sorumlu olduğuna da dikkat çekti.

BTK'den yapılan açıklamada, e-Devlet Kapısı kamu hizmetlerinin elektronik ortamda, erişimi ve kullanımı kolay ortak bir platformda vatandaşlara, işletmelere ve kamu kurumlarına sunulması amacıyla Başbakanlık adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkisinde hizmet vereceğini bildirdi.

Açıklamaya göre 'IMEI Kaydetme' hizmetiyle yurtdışından bireysel yolla getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların vergi dairelerine veya bankalara gerekli ödemeleri yapıldıktan sonra e-Devlet şifresine sahip kişiye ait cihazın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kayıt işlemi gerçekleştirilebilecek.
BİZE ULAŞIN