Şampiyonlar anlatıyor

Şampiyonlar anlatıyor
TEOG birinci dönem sınavlarında dereceye giren Kadıköy Doğa Koleji 8'inci sınıf öğrencisi Mustafa Yeni sınava nasıl hazırlandığını şöyle anlattı: "Aslında hiçbir zaman belirli bir programım olmadı. Sadece tek bir yöntemim vardı; sürekli ve çok çalışmak. Hiç kolay bir süreç değildi. Emin olun, insan yaşayınca daha iyi anlayabiliyor. Öğretmenlerim bu yolda bana çok yardımcı oldu. Konularımız bittiğinde, TEOG'dan önceki son bir ay her gün okulda denemelere girdim ve yanlış yaptığım sorular üzerinden eksik konularımı belirledim. Her gün düzenli tekrar yaptım. Sınav sonuçlarım bazen kötü olsa da pes etmedim ve çalışmaya devam ettim. Öğretmenlerime sürekli sorular sordum ve eksiklerimi tamamladım. Sürekli okulumun denetiminde çalışmalarımı sürdürdüm. Yeri geldi, okulda ek dersler gördük. Hocalarımızla birlikte vaktimizden fedakarlık yaparak 2 saat fazladan okulda kaldık. Sonunda başarıya ulaştım. Sabır, çalışma, fedakarlık ve okuldaki sıkı takip beni başarıya ulaştırdı."

TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ
4-8 Mayıs: Okul kontenjan girişlerinin yapılması
5 Haziran: Ortak Sınavlar Puanlarının İlanı
5-9 Haziran: Ortak Sınavlar Puanlarına İtiraz
24 Haziran: Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı
24 Haziran: 8'inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı
24 Haziran: 10 Temmuz 2015 Sınavla Öğrenci Alacak Özel Okulların Kayıt İşlemleri
6-16 Temmuz: Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
14 Ağustos: Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt
14 Ağustos: Boş Kontenjanların İlan Edilmesi
17-21 Ağustos: İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Tercih Başvuruların Alınması
24 Ağustos: Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt
24 Ağustos: Yerleşemeyen Öğrencilerin Açık Öğretim Kurumlarına Kayıtlarının Yapılması

DİN KÜLTÜRÜ BİRAZ ZOR GELEBİLİR
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konu sayılarının artması nedeniyle birinci sınava göre biraz daha zor geçmesi bekleniyor. Ortalama 6 soru gelmesi muhtemel olan hac, kurban ve zekât konularında kavramların karşılıklarını bulma, eşleştirme, doğru-yanlış türünden sorular gelebilir. 2 soru beklenilen "Evrensel Dinler" ünitesinde ise özellikle Hinduizm ve Budizm konuları çok iyi kavranmalı ve ayırt edilmeli.

İNGİLİZCE'DE SORU KÖKÜNE DİKKAT
Yabancı dil sınavında okuduğunu anlama, sentezleme yapma, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve diyalog tamamlama becerilerinin ölçüldüğü soruların çıkması bekleniyor. Bu nedenle okuma becerinizin gelişmiş olması gerekiyor. İngilizce okuduğunu anlama yetisinin gelişmesi için de İngilizce hikâye kitabı okuma alışkanlığına sahip olmalısınız. Ayrıca soru köküne ve altı çizili ifadelere dikkat edin.
BİZE ULAŞIN