LYS puan hesaplama ile sınav sonucunu erken öğrenin

13-14 Haziran'da gerçekleştirilen LYS'nin ardından öğrenciler LYS puan hesaplama işlemini yapmaya başladılar. Adaylar LYS puan hesaplama sayesinde sonucu erkenden öğrenme fırsatı buluyorlar.

LYS puan hesaplama ile sınav sonucunu erken öğrenin
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 13-14 Haziran 2015 tarihlerinde LYS'yi gerçekleştirdi. Sınavların tamamlanmasının ardından adaylar LYS puan hesaplama işlemi yapmaya başladı. LYS sonuçlarının henüz açıklanmamışi olması ve adayların puanlarını merak etmesi LYS puan hesaplamaya olan isteği arttırıyor. Adayların yanıt aradığı LYS puan hesaplama işleminin püf noktalarını ve detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz. Böylelikle sizler de LYS puan hesaplama işleminizi kendiniz gerçekleştirebilir ve alacağınız puan hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

LYS PUAN HESAPLAMA

Adaylar üniversiteye girişin ikinci basamağı olarak kabul edilen LYS'nin gerçekleştirilmesinin ardından LYS puan hesaplama işlemine başladılar ve LYS puan hesaplama yoluyla ne kadar puan alacaklarını öğrenme fırsatı buldular. LYS puan hesaplama uygulanan testlerde sorulara verilen cevaplar her test için ayrı olarak hesaplanacak. Adayların katıldığı her sınavda yer alan test için standart puan hesaplanacak ve LYS puan hesaplamada şu yol izlenecektir.

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

* Hesaplanan standart puanlar ve adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

* ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürü- lerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken

ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20'si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.
BİZE ULAŞIN