Uzun işlem soruları zorladı

Binlerce adayın ter döktüğü LYS sınavlarının üçü tamamlandı. Kolay olarak değerlendirilen sosyal bilimler sınavında bu yıl ortalamaların yükselmesi bekleniyor. Uzun işlemli matematik soruları zorladı. Zaman yetişmedi

Uzun işlem soruları zorladı
Üniversite yolundaki son viraj olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) önceki gün başladı. Adaylar, cumartesi günü tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından oluşan LYS-4 sınavına girdi. Dün sabah matematik- geometri (LYS-1), öğleden sonra da yabancı dil (LYS-5) sınavları yapıldı. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilen sınavlara toplam 953 bin 280 aday başvuru yaptı. Sınav 2 bin 555 binada gerçekleştirildi. Kısa paragraflardan oluşan sosyal bilimler testi geçmiş yıllara göre daha kolay olarak değerlendirildi. Uzun işlemli matematik soruları ise adayları zaman açısından zorladı. Birçok aday cevapları yetiştiremedi. Maraton önümüzdeki hafta da devam edecek. 20 Haziran 2015 Cumartesi günü LYS-2 fen bilimleri sınavı, 21 Haziran 2015 Pazar günü de LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı yapılacak.

SOSYAL BİLİMLERDE BAŞARI YÜKSEK
Önceki gün yapılan sosyal bilimler sınavı (LYS-4) kolay sorulardan oluştu. Birçok uzmana göre mart ayında yapılan YGS sınavına göre daha az zorlayıcı olan LYS sosyal bilimler sınavında Türkiye genelinde yüksek bir ortalama elde edileceği öngörülüyor. Kültür Temel Liseleri'nden yapılan değerlendirmeye göre LYS-4 yoğun bilgi gerektirmeyen, çeldirici ifadelerin yer almadığı, zaman kaybettirmeyen nitelikteki sorulardan oluştu.

MATEMATİKTE ZAMAN YETMEDİ

LYS'nin katılımı en yüksek oturumu olan LYS 1 matematik-geometri sınavında ise zaman sorunu yaşandı. Uğur Okulları'ndan yapılan değerlendirmede "Sınavda uzun çözüm gerektiren soruların sorulduğu, öğrencilerin zamanı kullanmada sorun yaşadıkları, soruların çözümünü yetiştirmede zorlandıkları görülmektedir. Öğrencilerin boş bıraktıkları soruların da bulunması sınavda zorlandıklarının göstergesidir" denildi. Uzay-geometri konusundan daha fazla soru çıkan geometri sınavının geçen yıllara göre daha zor olduğu değerlendirildi.

AİLELER DE HEYECANLIYDI
Adaylar sınavda ter dökerken yakınları da okul çevresinde kendilerini bekledi. Bazı veliler kitap, gazete okuyarak sınavın bitmesini bekledi.
Aileler sınav merkezlerinin bahçesinde Kuran-ı Kerim okudu, dualar etti.
Adaylar sınav merkezlerine alınmadan önce geniş güvenlik önlemlerine tabi tutuldu. Dedektörlerle aramalar yapıldı.
Birçok sınav merkezinde, sınav sonrasında adaylara soğuk limonata ikram edildi.
Kahramanmaraş genelinde satış yapan pazar esnafı sınav için sessizlik kararı aldı. Öğrencilerin konsantrasyonunu etkilememek için satışlarını bağırmadan yapan pazar esnafının bu hassasiyeti, veliler tarafından takdirle karşılandı.
Oğlu kadar stres yaşadığını ifade eden bir baba "Çocuklardan daha çok biz strese giriyoruz. Dün gece uyuyamadım. Sınavı kaçırmayalım diye 3-4 tane alarm kurduk. Umarım iyi bir netice alır" dedi.
Heyecanlı olduklarını dile getiren bir anne de "Hayatta tek başarı sınav değil ama önemli bir sınav. Psikolojik olarak destek vermeye çalıştık" diye konuştu.

SORULARIN TAMAMI GÖRÜLECEK
ÖSYM, dün sosyal bilimler, matematik-geometri ve yabancı dil sınav sorularının yüzde 20'sini internet sitesinde yayımladı. Soruların tamamı dün saat 21.00'de ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) adayların erişimine açıldı. Fen bilimleri ile Türkçe-edebiyat sorularının da yüzde 20'si ise 21 Haziran'da açıklanacak.
BİZE ULAŞIN