Türkiye tasavvuf merkezi oluyor

Türkiye'nin ilk Tasavvuf Enstitüsü, Üsküdar Üniversitesi'nde kuruldu. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın dört bir yanından yoğun öğrenci talebi bekleniyor

Türkiye tasavvuf merkezi oluyor
Türkiye'nin ilk Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Üsküdar Üniversitesi'nde çatısı altında kuruldu. Enstitü, tasavvuf ve davranış bilimleri alanlarında lisansüstü eğitim ve araştırmalar yapacak. Kerim Vakfı'yla ortak kurulan enstitü bu yıl ilk öğrencilerini alacak. Enstitüye başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın dört bir yanından yoğun öğrenci talebi bekleniyor. Kerim Vakfı Kurucusu Cemalnur Sargut, "Bizim çocuklarımız tasavvuf öğrenmeye Amerika'ya gidiyordu, tabii bu çok acıydı. Sufi adı altında şeriatla ve İslam'la alakası olmayan çeşitli tasavvufi akımlar başlamıştı. Bütün bunların önüne geçmek ve gerçek İslam tasavvufunu bütün manasıyla anlatacağız. North Carolina ve Duke üniversiteleri bizimle öğrenci ilişkisine girmek istediler. Önümüzdeki seneden itibaren Ortadoğu'daki şartlar nedeniyle lisan öğrenmek isteyen ancak bu ülkelere gidemeyen öğrencileri Türkiye'ye getirmeye karar verdiler" dedi.

EL YAZMALARI İNCELENECEK

Sargut "Enstitü çatısı altında çok önemli bir konuya el atmak istiyoruz. Süleymaniye'deki el yazmalarının çok azı çözülmüş durumda. Bunları bir bilim kurulunun yardımıyla yavaş yavaş bilim adamlarına açmak ve hepsinin üzerine özel çalışmalar yapmak istiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN