Bezmiâlem tıp eğitiminde çıtayı yükseltti

Bezmiâlem tıp eğitiminde çıtayı yükseltti

Türkiye'nin ilk tıp üniversitesi Bezmiâlem ABD'nin önde gelen tıp fakültelerinden Johns Hopkins ile işbirliği anlaşması imzaladı. ABD'li öğretim üyeleri Bezmiâlem'de ders verecek

  • Eğitim
  • Pazar 06.07.2015
Bezmıalem Vakıf Üniversitesi (BVU) tıp eğitiminde çıtayı yükseltti. Amerikan'ın önde gelen tıp fakültelerinden biri olan Johns Hopkins Üniversitesi (JHU), Bezmiâlem ile işbirliği yapacak. JHU, Bezmiâlem öğrencilerine eğitimde yeni fırsatlar sunarak, tıp müfredatının geliştirilmesine danışmanlık yapacak. Anlaşma kapsamında bu yıl atılan en büyük adım, JHU Genes to Society müfredatının bir parçası olan Scholarly Concentration'ın (Bilimsellik Komitesi) BVU müfredatına kazandırılması oldu. Anlaşma kapsamında JHU'lu öğretim görevlileri Bezmialem'de ders de veriyor. Bezmiâlemli öğrenciler yılbaşından bugüne kadar rasyonel antibiyotik kullanımdan hızlı ilerleyen böbrek hastalığına kadar çeşitli başlıkları içeren konularda JHU'lu öğretim üyelerinin derslerine katılma fırsatı buldu. 36 Nobel ödüllü bilim insanını bünyesinde bulundurmuş JHU'nun dünyaca ünlü hocalarından Dr. James Hamilton, Dr. Mary Catherine Beach, Dr. Jeremy Greene, Dr. Steve Sozio, Dr. John Sperati, Dr. Khalil Ghanem geçtiğimiz aylarda BVU Tıp Fakültesi'nde Bezmiâlemli öğrencilerle biraraya geldi.

TÜRKİYE İÇİN BİR KAZANIM

BVU Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu anlaşmanın sadece Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi çin değil, Türkiye'deki tıp eğitimi açısından da büyük önem taşıdığının belirtti. JHU Bilimsellik Komitesi'nin akademik yürütücüsü Dr. Mary Catherine Beach anlaşmayla öğrencilerin araştırma yeteneklerinin geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Beach, "Bezmiâlem Üniversitesi'ni seçmemizdeki amaç, BVU ile üniversitemiz arasında bir benzerlik olmasıdır. Üniversitemiz de Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi de çok köklü üniversiteler, çok köklü hastaneler ve bu iki hastane de bu alanda vizyon sahibi kadınlar tarafından kuruldu. İkisinin kurucusu da kadın" diye konuştu.

İLK MEZUNİYET COŞKUSU
Türkiye'nin ilk sağlık üniversitesi olan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde başka bir "ilk"in daha coşkusu yaşandı. Bezmiâlem bu yıl ilk mezunları verdi. Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Akça ve Rektör Prof. Dr. Saffet Tüzgen'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde 227 öğrenci kep attı. Sözlerine "2010 yılının Nisan ayında atılan tohum, önce fidan oldu. Bugünse ilk meyvelerini verdiği gündür" diyerek başlayan Rektör Tüzgen "Bazı meslekler insanın benliğine yapışır ve ömür boyu siz vazgeçseniz de o sizden vazgeçmez. İşte sağlıkçılık bu mesleklerin başında gelir. Ömrünüz boyunca bu ilahi mesleği icra ederken hep aklınızın bir köşesinde bulunsun, insanın acısını dindirmek en kutsal meslektir" dedi. Bezmiâlem Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Akça ise "İlklerin çok anlamlı olduğunu belirterek "Burası ilklerin üniversitesi ve çok önemli bir ilki birlikte yaşıyoruz. Mezunlarımız burada sadece mesleki eğitimler almadı, vakıflarımızın tarihten bugüne sürdürdüğü eşsiz değerlere de bu çatı altında doğrudan tanık oldular" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN