Dönüşüme devam teşvikler artırılacak

AYM'nin iptal kararı dershaneden temel liseye dönüşen kurumları tedirgin etti. MEB yetkilileri, kurumlara "Mağdur olmayacaksınız, teşvikler artırılacak" dedi

Dönüşüme devam teşvikler artırılacak
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), dershane kararı veli ve öğrencileri şaşırtırken temel liseye dönüşen dershane sahiplerini de tedirgin etti. AYM kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci dün dershane dernek başkanlarıyla görüştü. Dernekler, temel liselerin durumuyla ilgili tedirginlikleri anlattı. Temel lise konusunda dönüşüm programının devam etmesi kararı alınan toplantıda, belirlenen müfredata göre hareke edeceği ve eylül ayında derslere başlanacağı vurgulandı. Dönüşen kurumlar için başlatılan özel okul teşvikinin durumu da masaya yatırıldı. Temel lise sahipleri teşvik olmadan ayakta kalamayacaklarını ifade etti. MEB yetkilileri bunun üzerine teşviklerin devam edeceğini ve bu anlamda öğrenci velileri ile okul sahiplerinin mağdur edilmeyeceği yönünde söz verdi. Teşvik oranının Maliye Bakanlığı ile görüşülerek artırılması da gündeme geldi.

GEREKÇE BEKLENECEK

Toplantının ikinci kısmında ise dershanelerin varlığı ele alındı. AYM'nin iptal kararı sonrası dershanelerin kayıt alıp alamayacağının tartışılması üzerine MEB, gerekçeli kararın açıklanmadan erken kayıtların yapılmaması uyarısında bulundu. Özel Öğretim Derneği Başkanı Ahmet Akça, kararın açıklanmasının ardından tekrar toplantı yapılacağını ifade etti. Akça, "Kararda 'dershanecilik faaliyeti sona erer' maddesinin iptal edildiği belirtildi. Ancak eğitim kurumları içinde okul, kurs, etüt merkezi tanımı varken dershane tanımının çıkarıldığı maddenin iptal edilmediği söylendi. Yani çelişkili bir durum var. Burada tarihle ilgili bir sıkıntı oluşacak. Hukukçuların üzerinde çalışacağı bildirildi" dedi.
BİZE ULAŞIN