E-okul tercih işlemleri nasıl yapılır?

E-okul sistemi üzerinden öğrenci ve okul ders bilgileri takibi yapılabilmesinin yanısıra, e-okul sistemi taban puan hesaplama ve tercih işlemi gibi farklı işlemler için de kullanılabiliyor

E-okul tercih işlemleri nasıl yapılır?
Öğrencilerin eğitim dönemi boyunca tüm bilgileri e okul sistemine aktarılmaktadır. Hem öğrencilerin hem de velilerin sistem üzerinden bilgi alması bu sayede sağlanmaktadır. Fakat eğitim döneminin sona ermesinin ardından portal üzerinden bu konuda güncel bilgiler öğrenilmesi mümkün olmamaktadır. Öğrencilerin tatile girmesiyle birlikte e-okul üzerinden yapılan işlemler daha çok tercih ve okul kayıt işlemleri olmaktadır. Eğitim hayatının hemen hemen tümünü kapsayan e okul, bu sayede vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. E okul üzerinden yapılacak olan taban puanl hesaplama işlemleri sayesinde öğrencilerin yerleşeceği okullar hakkında kapsamlı bilgi edinmesi mümkündür.

Taban puanları hesaplama işlemleri için ilk olarak öğrencilerin gerekli sınavlara giriş yapması ve bu sınavlardan yüksek bir puan alması gerekir. Böylece daha iyi yerler tercih edilebilir duruma gelecektir. Elde edilen puana göre e okul üzerinden yapılacak olan taban puanları hesaplama işlemleri ile birlikte öğrencilerin hangi okullarda okuyabileceği, hangi okulları tercih etmesinin mümkün olabileceği görülebilir. Bu sayede gerek rehber gerekse de velilerin yardımı ile birlikte öğrenciler yeni başlayacağı okullar için tercih yapabilir ve bu tercihler kapsamında bir okula yerleşerek eğitim hayatını sürdürebilir.

Belirtilen konularda da öğrencilere yardımcı olmayı başaran e okul bu anlamda eğitim hayatını kolay hale getirmiş ve velilerin de işlerini rahatlatmıştır. Yeni bir okula kayıt yaptıran öğrenciler okula başladıktan sonra yine durumunuokul portalı üzerinden görüntüleyebilir. Lisenin bitişine kadar tüm öğrenciler e okul sistemi üzerinden takip edilebilir durumdadır. Bu anlamda tüm öğrencilerin online olarak profilleri otomatik olarak oluşturulmuş ve gerekli giriş bilgileri öğrencilerin kendilerine verilmiştir. Bu açıdan öğrencilerin giriş bilgileri kullanılarak e okula giriş yapılması ve giriş yapıldıktan sonra menü üzerinden seçimler yapılarak bilgilerin sağlanması yeterli olacaktır. Sunulan imkanlar tüm öğrenciler için geçerlidir.


BİZE ULAŞIN