16 milyon öğrenci için 'okul' zamanı

Öğrenciler, veliler ve turizm sektöründen gelen taleple uzatılan tatilin sonuna geldi. Yaklaşık 16 milyon öğrenci yarın ders başı yapacak. Yeni yılda öğrencileri yeni disiplin kuralları bekliyor

16 milyon öğrenci için 'okul' zamanı
Türkiye genelinde 16 milyon öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmen yarın eğitime başlıyor. 2015-2016 yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri yeni kurallar bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, tatil döneminde öğrenci disiplin yönetmeliğini değiştirerek yeni uygulamalar devreye soktu. Buna göre derste cep telefonu kullanan disipline gönderilecek, Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla arkadaşlarına ya da öğretmenine hakaret eden okuldan uzaklaştırılacak. Sosyal medyadan arkadaşlarına sarkıntılık yapan ise okuldan kovulacak.

TELAFİ PROGRAMI: MEB, veliler ve turizm sektörünün talebi üzerine 14 Eylül'de açılacak okulları 28 Eylül'e açılmasına karar verdi. Ancak, 21-22 ve 23 Eylül günlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıflarındaki öğrencilerin okula uyum programları da değişti. Daha önce bu öğrenciler okulların açılmasından 1 hafta önce uyum programına alınıyordu. Yeni takvimle birlikte bu öğrenciler uyum programını 28 Eylül'den itibaren gerçekleştirecek. Okulların bir hafta geç açılması yıl sonuna yansıyacak. Eğitim öğretim yılı 12 Haziran yerine 17 Haziran 2016'da sona erecek.

CEP TELEFONUNA 1-5 GÜN CEZA: 1 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan "Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile liseler için de yeni cezalar getirildi. Derste öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarıyla meşgul olan ve dersin akışını bozan öğrenciye disiplin cezası verilecek. Arkadaşlarına ve okul çalışanlarına sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret eden, paylaşan, yayan veya başkalarını bu davranışa kışkırtan öğrencilere 1-5 gün okuldan uzaklaştırma cezası verilecek.

HAKARET EDENİN OKULU DEĞİŞTİRİLECEK: Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engelleyen, arkadaşlarına ağır derecede maddi ve manevi zarar veren öğrenci okul değiştirme cezası alacak. Genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışları alışkanlık haline getiren öğrenci de aynı cezaya tabi olacak. Yönetmelikte yer alan değişiklikler şöyle:
Liselerde ders seçimi her yıl mayıs ayının ikinci haftasındaydı. Artık ikinci dönemin ilk haftası seçilecek.
Öğrenci kulüp faaliyetlerinde israftan kaçınılması için okul yönetimi tedbirler alacak.
Liseye geçiş sisteminde nakiller puan üstünlüğü ve okulların açık kontenjanlarına göre yapılacak.
Yurt içi ve yurt dışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması gibi faaliyetlerde bulunan öğrenciler "faaliyet izinli" sayılacak.
İzinlerin toplamı bir eğitim ve öğretim yılının yarısından fazla olamayacak.
Veliler devamsızlığın 5, 15 ve 25'inci günlerinde uyarılacak.
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Daha önce en fazla 45 gündü.
Nakil ve geçiş başvurusu, her ayın ilk iş gününden son iş gününe kadar yapılabilecek.
Okul birinciliğine 10 puan şartı getirildi. 10 puandan fazla davranış puanı indirilmiş öğrenciler birinci olamayacak.

BİZE ULAŞIN