AÖF kayıtları bugün sona eriyor!

Anadolu Üniversitesi AçıkÖğretim Fakültesi'nde (AÖF) ikinci bir üniversite okumak için kayıt işlemlerinde bugün son gün. AÖF ikinci üniversite kayıt başvuru koşulları neler? AÖF kayıt nasıl yaptırılır? Detaylar haberimizde...

AÖF kayıtları bugün sona eriyor!
  1. Haberler
  2. Eğitim
Pazartesi 28.09.2015 11:46 ABONE OL
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 21 Eylül'de izinli sayılması nedeniyle AÖF ikinci üniversite kayıtları ertelendi. AÖF ikinci üniversite kayıtları 29 Eylül salı gününe kadar devam edecek.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına sınavsız ve şartsız İkinci Üniversite kayıtları Kurban Bayramı tatilinin uzatılması nedeniyle ertelendi. "İnternet Başvuru" ve "AÖF Bürolarından Kayıt" olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilişyor. İnternet üzerinden AÖF İkinci Üniversite başvuruları 9-22 Eylül 2015 tarihleri arasında yapıldı. AÖF bürolarından yapılacak Açıköğretim İkinci Üniversite kayıtları ise 9-21 Eylül tarihleri arasında alınacaktı. Ancak kayıt tarihleri 29 Eylül Salı gününe kadar uzatıldı.

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) başvuru koşulları

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans bölüm/programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları bölümlerden/programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi'nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans veya lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi'nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi'nin önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.

ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye'deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen
kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz. Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya önlisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler.


BUGÜN NELER OLDU