E-okul sistemi ile neleri öğrenebilirim?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ocak 2007 yılında, açılımı Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olan MEBBİS projesi eğitim alanında hizmete geçmiş, okul yönetimi için uygulanan bilgi sistem web yazılımıdır. Okula yeni başlayan bir öğrencinin, eğitim hayatının başlangıç tarihinden, mezun olma tarihine kadar olan tüm zamanı kapsayan E-Okul giriş sistemi olarak hizmete sunulmuştur.

E-okul sistemi ile neleri öğrenebilirim?

E-Okul giriş sistemi içerisinde devlet okulları ya da özel okullar, ilköğretim kurumları, ortaöğretim kurumları ile ilgili tüm işlemler yer alıyor.

E-OKUL SİSTEMİ İLE NELERİ ÖĞRENEBİLİRİM?

E-okul sistemi sayesinde veliler artık okulu ziyaret etmeden öğrenciye ait bir çok bilgiye erişim sağlayabiliyorlar. Tüm lise ve ilk öğretim seviyesindeki okullarda kullanılan E-okul sistemi ile öğrencilere ait not ve devamsızlık bilgisi gibi temel bilgiler güncel olarak yer alıyor. Siz de E-okul şifresini okul yönetiminden temin ederek öğrencinize ait ders bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

E-okul, ilk okul, orta okul ve lise dönemindeki öğrenciler için oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu uygulamanın ismi E-Okul'dur. E-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında internet üzerinden oluşturulmuş olan bir öğrenci takip platformudur.

E-Okul, iki ayrı sistem olarak çalışmaktadır. Bunlardan birincisi E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ikincisi ise E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'dir. Bu iki sistem birbirlerine bağlı olarak hareket ediyor. Öğrencinin okul içerisinde kayıtlı olan bütün bilgileri E-Okul sistemi üzerinde de kayıtlıdır. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden velisi olduğunuz öğrencinin notlarına, sınav tarihlerine, devamsızlık bilgisine, varsa kayıtlı nakil durumuna, daha önceki yıllardaki not ortalamasına, daha önceki yıllarda almış olduğu belgelere ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu sisteme bilgi girişleri ise E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır. Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılan her bilgi girişi Veli Bilgilendirme Sistemi'nde görünmektedir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmak oldukça kolaydır. İlk olarak yapmanız gereken şey internet üzerinden E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nin sayfasına gitmektir. Daha sonra açılacak olan sayfa üzerinde giriş yapabilmek için öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerini ilgili boşluklara yazmanız gerekmektedir. Daha sonra aynı sayfa üzerindeki güvenlik kodunu ilgili alana yazdıktan sonra girişinizi yapabilirsiniz. Açılacak olan yeni sayfa üzerinde bir takım doğrulama soruları bulunacaktır. Bu sorular öğrencinin kimlik bilgilerini içermektedir. Sistemin güvenliği bu şekilde sağlanmaktadır. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra E-Okul VBS üzerinden ulaşmak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-OKUL GİRİŞ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Okul giriş işlemi öğrenci girişi için, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'nin web sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, MEBBİS web sayfasına erişiminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Web sayfasının üst kısmında yer alan kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodunu sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktardığınızda 'Giriş' butonuna tıklamanız gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi okul müdürlüğünüzden öğrenebilirsiniz. Güvenlik kodu ise web sayfasında yer almaktadır. Gerekli işlemleri sağladıktan sonra E-Okul giriş sistemi aracılığıyla ulaşmak istediğiniz her türlü bilgi ve belgeyi kolayca elde edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN