50 genç Amerika’da liderlik kampına alınacak

Geleceğin liderlerini keşfetmeyi amaçlayan YGA’nın öğretileri, UC Berkeley’de ders olarak verilecek. Bu dersi alan öğrenciler yaz döneminde Türkiye’ye gelip YGA’da çalışarak, bu reçeteleri sahada uygulayacaklar. Her yıl binlerce öğrenci arasından seçilen 50 kişinin üst düzey yönetici, akademisyen ve bilim insanlarından ders aldığı program için, başvurular 29 Ekim’e kadar devam ediyor.

50 genç Amerika’da liderlik kampına alınacak

VİCDANİ ZEKA BERKLEY'DE DERS OLACAK

Harvard, Stanford ve MIT'den sonra YGA; Duke ve Berkeley üniversiteleri ile de global stratejik işbirliği yaptı. Böylece 'Bensiz Liderlik', 'Vicdani Zeka' gibi özgün YGA kavramları UC Berkeley'de ders olarak işlenecek. Bir dönem boyunca ders olarak bu konuları işleyecek MBA öğrencileri yazın Türkiye'ye gelerek, YGA'nın sosyal inovasyonlarında çalışacaklar. Öğrendikleri kavramları sahada deneyimleyecekler.

TRABZON PİLOT İL SEÇİLDİ

YGA'nın bilimi sevdirmeyi amaçlayan projesi bu yıl ilk kez pilot şehir olarak seçilen Trabzon'da başladı. YGA'lılar geleceğin bilim insanlarını yetişmesine destek olmak için çocuklara bilimi sevdiren sosyal inovasyon projeleri üretiyor ve hayata geçiriyor. Bu kapsamda ilk kez Trabzon'un Tonya ilçesinde gerçekleşecek proje ile Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden 50 bin başvuru arasından özenle seçilen 50 YGA gönüllüsü, Feride Ahmet Şener Ortaokulu'ndaki çocuklarla YGA Hayal Ortaklarının danışmanlığında bilim, yazılım, yenilenebilir enerji ve değerler atölyesi eğitimi verecek. Bu kapsamda Tonya ilçesinde düzenlenen açılış lansmanına AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Kaymakamı Halit Mengi, TAV Havalimanları CEO'su Dr. Sani Şener, YÖK Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, YGA Kurucusu Sinan Yaman, YGA Hayal Ortağı & Proje Danışmanı Prof. Doğan Cüceloğlu ve Trabzonspor eski başkanı Sadri Şener katıldı.

EN PARLAK ÖĞRENCİLERİ TONYA İÇİN GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR

TAV Havalimanları CEO'su Dr. Sani Şener konuşmasında, en büyük gururunun Anadolu'ya Bilim Göçü projesi olduğunu belirterek, "Ben bu projenin Tonya'dan başlamasını çok arzu ettim. Türkiye'nin en parlak öğrencilerinin gönüllü çalıştığı, hiç para almadan çalıştığı bir örgüt. Bende kendilerine çok destek oluyorum. Bu projenin buradan başlaması için çok ısrar ettim. 18-22 yaş arasında aldığımız diplomalarda ne okulun, ne bölümün adı bizim iş ve çalışma hayatımıza yön veremez. Devamlı kendimizi yenilememiz gerekiyor. Diplomalarımızın geçerlilik süresi kredi kartı gibi 4 yıldır. Kendinizi yenileyemezseniz diplomalarınız geçersiz olur. 4 yılda bir yeni şeyler yapmanız lazım. Biz onun için buradayız" dedi. YGA Kurucusu Sinan Yaman ise "Yaşıtları hafta sonları boş vakitlerinde gezmeyi tercih ederken 50 bin kişi arasından seçilen 50 yga gönüllüsü her hafta sonu Tonya'ya gelip Feride Ahmet Şener Ortaokulunda geleceğin bilim adamlarını yetiştirecek" şeklinde konuştu.

AMERİKA'DA LİDERLİK KAMPI

2000 yılında Türkiye'de kurulan sivil toplum kuruluşu YGA, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı hayal ediyor. Her yıl başvuru yapan 50 bin üniversiteli arasından 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 öğrenci YGA'ya dahil oluyor. Program boyunca üst düzey yönetici, akademisyen ve bilim insanlarından oluşan, aralarında Prof. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Prof. Aziz Sancar gibi isimlerin yer aldığı YGA Hayal Ortaklarından 1000 saatin üzerinde eğitim alıyorlar. Liderlik Programı'nı başarı ile tamamlayan YGA'lılar, Amerika Liderlik Kampı'na katılıyor.

BİZE ULAŞIN