KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? (Bu hafta açıklanıyor mu)

Binlerce vatandaşın heyecanla beklediği KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016 KPSS önlisans sınav sonuçları açıklandı mı? Bu hafta açıklanacak mı? Merakla beklenen bu sorunun cevabını bu başlık altından öğrenebilirsiniz. İşte 2016 KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? başlıklı haberimiz...

KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? (Bu hafta açıklanıyor mu)
Geçtiğimiz haftalarda yapılan 2016 KPSS önlisans sınavının ardından binlerce vatandaş heyecanla sonuçları beklemeye başladı. Adayların aklında ise ''2016 KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? '' sorusu yer alıyor. KPSS önlisans sınav sonuçları bu hafta açıklanacak mı? Heyecanlı bekleyiş ne zaman sona erecek? İşte 2016 KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? başlıklı haberimiz...

2016 KPSS ÖNLİSANS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merakla beklenen 2016 KPSS önlisans sınav sonuçları açıklanmadı. Sınav sonuçları açıklandığı an haberimizde olacak.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az bir soruyu doğru ya da yanlış işaretlemesi gerekir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde, bu soru, ilgili testi işaretleyen tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

2016 KPSS ÖNLİSANS SONUÇLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Adaylar 120 soruluk genel yetenek ve genel kültür sorularına tabi tutuldu. Önlisans adayları için yapılan sınavın sonuçları hakkında ÖSYM tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Sonuçların 20 Kasım'da yapılacak olan ortaöğretim sınavından bir hafta sonra açıklanması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN