Çanakkale boğazının coğrafi özellikleri?

Çanakkale Boğazı, 3. jeolojik zamanın sonunda meydana gelen bir çöküntü ile oluşmuştur. Uzunluğu 65kmdir. Boğazın en geniş yeri 5. 800m, en dar yeri 1250m (kilit bahir kalesi çimenlik kalesi arası)ve en derin yeri 106mdir. Boğaz sularında ters bir akıntı vardır.

Çanakkale boğazının coğrafi özellikleri?
Ege denizinin binde 38 oranındaki tuzlu suyu dipten Marmaraya akarken Karadenizin binde 26 oranındaki tuzlu suyu üstten ters akıntıyı oluşturmaktadır. Boğazın çevresi dağ karakterinde yüksek ve kıvrımlı kütlelerle kaplıdır. İşte Boğazın dar olması, Boğaz sularında ters bir akıntı olması ve Boğazın çevresinde yer. yer kıvrımlı dağ kütlelerinin olması; Boğazın savunulmasını kolaylaştırmıştır ve geçilmesini zorlaştırmıştır. Çanakkale savaşları 3 Kasım 1914te İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Ertuğrul, Seddülbahir, Kumkale ve Orhaniye tabyalarını bombalamaları ile Osmanlı Devletine resmen savaş ilan edilmeden başlamıştır.

ÇANAKKALE CEPHESİNİN AÇILMASINA SEBEP OLAN NEDENLER ŞUNLAR OLMUŞTUR:

İngiltere ve Fransanın resmen savaş ilan etmeleri 5Kasım1914te olmuştur. Böylece 1. Dünya savaşının en önemli ve en kanlı savaş cephesi açılmıştır. Türkiyenin Süveyş Kanalı ve dolayısıyla Hint denizi yolu üzerindeki baskılarına son vermek, savaşa katılmakta tereddüt eden Bulgaristanı Almanyaya kaptırmadan İtilaf Devletleri yanında savaşa sokmak, İstanbulu ele geçirerek Müslüman dünyasını etki altına sokmak ve halifenin ilan ettiği Cihad Hareketini etkisiz hale getirerek İslam dünyasını çökertmek, Almanların 1915 baharında yapacağını hesapladıkları Büyük Taarruz için bu devletin dikkatini Çanakkaleye çekerek Avrupa Cephesinden buraya kuvvet kaydırmalarını sağlamak ve Çanakkale ve İstanbul Boğazını geçerek zor durumda olan Rusyaya yardım etmek amacını taşıyorlardı. Vatanı, namusu, dini için İmparatorluğunun dört bir yanından (Trablusgarp, Cezayir, Şam, Kudüs; Üsküp, Işkodra, Selanik, Silstre)gelen kahramanlarımız Çanakkalede göğüs, göğüse burun buruna çarpışmışlardır.
BİZE ULAŞIN