Ekonomiye eğitim dopingi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatırım çağrısına en büyük destek eğitimden geldi. 350 milyon TL ile Bahçeşehir Okulları 25 yıllık tarihinin en büyük yatırımını yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl içinde açılacak 25 kampusta 4 bine yakın personel istihdam edilecek

Ekonomiye eğitim dopingi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yatırım yapın" çağrısına en büyük desteklerden biri de eğitim sektöründen geldi. Türkiye genelinde 42 ilde 81 kampusla eğitim veren Bahçeşehir Okulları 25 yıllık tarihinin en büyük yatırımını yapmaya hazırlanıyor. Kurum, yıl içinde toplam 350 milyon TL yatırımla 25 yeni kampus daha açacak, 4 bine yakın personel istihdam edilecek. SABAH'a konuşan Bahçeşehir Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel "Ülkemiz için elimizi taşın altına koyacağız. Bize düşen görev yatırımlara hiçbir şekilde ara vermemek. Devlet bunun için her türlü teşviki sağlıyor. Korkmuyoruz" dedi. Müfredat değişikliğini de değerlendiren Yücel kodlama eğitimine çok özel bir önem verdiklerini belirtti. Yücel "Artık eski tipte üretim yok. İnovasyon ağırlıklı üretime geçildi. Eskiden ABD deyince ilk akla gelen şirketlerden biri Chevrolet olurdu. Şimdi Apple, Google geliyor. Türkiye'nin de bu tip üretime geçmesi için çok küçük yaşlarda öğrencilere kodlama dilinin öğretilmesi gerekiyordu. Ülkenin geleceğini bu eğitimler oluşturacak" dedi.

DOĞU'YA BİLİM TOHUMLARI
Yücel önümüzdeki yıllarda Fen ve Teknoloji liselerinin sayısını da artıracaklarını açıkladı. Yücel İstanbul, İzmir, Samsun ve Diyarbakır'daki kampuslarla birlikte bu sayıyı 30'a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Her kampusta en fazla bin 200 öğrencinin olacağını söyleyen Yücel "Fen ve Teknoloji liselerinin ağırlığını Doğu ve Güneydoğu bölgelerine vereceğiz. Belli bir puanın üzerinde olan öğrenciler kabul edilecek. Ülkeyi kurtaracak bilim adamları bu okullardan çıkacak. Çok yakın bir zamanda global ölçekli icatlar ortaya konmasını hedefliyoruz. Muhakkak inovasyon diyoruz. Tekno-parkları özendirmeye çalışıyoruz. Ekonomideki lokomotifin inovasyona dönüşmesi için eğitime olan yatırımlarımızda hız kesmeyeceğiz. Doğu ve Güneydoğu'da franchise bedeli almadan okul açacağız" diye konuştu.

YATIRIMCI DA DESTEK OLDU
30 Haziran 2016 itibariyle Bahçeşehir Okulları'nın tüm hisselerini uluslararası yatırım fonu Carlyle Grup'tan devraldıklarını hatırlatan Yücel bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan çok destek gördüklerini söyledi. Bakanlığın kendilerine adeta mentörlük yaptığını anlatan Yücel "Biz de bu destek sayesinde yatırımlarımıza hız verdik. Herkes elini taşın altına koydu. Ticari amaçlı kullanılabilecek arsaların eğitime için hizmet vermesi yönünde mal sahipleri de desteklerini esirgemedi. Bu yıl sıfırdan 25 kampus açıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak" dedi. Eğitime yapılan yatırımının getirisinin 2 kat daha fazla olduğunu söyleyen Yücel istihdamın yanı sıra özel okulculuğun devletin üzerinden büyük bir yükü aldığını hatırlattı.

BİZE ULAŞIN