Voleybol nedir? nasıl oynanır?

Açıkhava veya kapalı salon oyunu; iki takım arasında oynanır: oyuncular sahayı tam ortasından kesen, 2,43 m. yüksekliğindeki bir filenin üzerinden topu elleriyle vurarak aşırmağa ve karşı sahaya düşürmeğe uğraşırlar.

Voleybol nedir? nasıl oynanır?

Voleybol, 9 m. eni, 18 m. boyu olan bir sahada, altışar kişilik iki takım arasında oynanır. Bir maç en çok beş set sürer; üç seti alan takım maçı kazanır. Bir seti almak için 15 sayı (her iki takım 14'er sayıya çıkması halinde rakipten iki fazla sayı) kazanmak gerekir. Oyun, takımlardan birinin

servis atmasıyla başlar: serviste faul varsa, servis hakkı karşıya geçer. Bir takımın altı oyuncusu, topu filenin üstünden karşı tarafa geçirmeden önce aralarında iki kere paslaşabilirler (topa aynı oyuncu iki defa üst üste olmamak üzere üç dokunuş). Top karşı sahada yere değerse veya karşı

takımın oyuncuları tarafından saha dışına atılır veya kural dışı karşılanırsa, servisi atmış olmak şartıyla bu takım bir sayı kazanmış olur; servisi atmamışsa sayı almaz, servis atma hakkı kazanır. Servis geçişlerinde servis atacak takımın oyuncuları, bir önceki oyuncunun yerine geçerek daire biçimi yer değiştirirler. Voleybolda topa tek veya iki elle (parmak uçları veya elin tersiyle, topu avuç içine oturtmadan veya tutmadan) veya bedenin belden yukarı herhangi bir kısmıyla vurulabilir.

Türkiye'de voleybol sporu, 1936'sa Spor Oyunları federasyonuna bağlandı; 1958'de federasyonların ayrılmasıyla bağımsız duruma geldi. Türkiye'de ilk voleybol karşılaşmaları, şampiyonaların başlamasıyla yapıldı (1948). Bundan sonra voleybol yaygınlaştı. İlk milli maç, Yugoslavya ile İstanbul'da oynandı (1953).

Türk Milli Voleybol takımı milletlerarası voleybol turnuvasına 1956'da Paris'te katıldı. 1958'de Prag'da yapılan Avrupa Voleybol şampiyonasına katılan 27 ülke arasında 12. oldu. 1959'da başlayan Avrupa Şampiyon Kulübü Voleybol turnuvasına her yıl Türkiye şampiyonu olan takım katılmaktadır.

Voleybol ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Holyoke'ta, Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) beden eğitimi Öğretmeni William G. Morgan'ın geliştirdiği bir kapalı alan sporu olarak 1895'te oynanmaya başladı.

Morgan bu oyunu mintonette olarak adlandırmıştı; daha sonraları topa yere değmeden vurma (vole) ilkesinden hareketle voleybol adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. İlk kez Morgan tarafından kaleme alınan voleybol kuralları, YMCA ile üniversiteler Ulusal Spor Birliği'nin (NCAA) ortak çalışması sonunda 1916'da yeniden düzenlendi.

ABD'de kısa sürede tutulan voleybol 1. Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri aracılığıyla da Avrupa' ya da geçti. Sporun çeşitli ülkelerde uzun bir dönem bağımsız bir çizgide gelişmesinden sonra, 1947'de Paris'te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu.1980 ortalarında FIVB'ye üye ülkelerin sayısı 145'i buldu. Günümüzde FIVB yönetim merkezi İsviçre'nin Lozan kentindedir.

BİZE ULAŞIN