10 bin öğrenci MEBİM’le hayatını kurtardı

10 bin öğrenci MEBİM’le hayatını kurtardı

Aileleri tarafından okuldan alınmak istenen binlerce kız öğrenci gizlice MEB’in iletişim hattına başvurdu. Aileleri ikna edilen 10 bine yakın kız öğrenci yeniden eğitim-öğretime kazandırıldı

Aileleri tarafından çeşitli nedenlerle okuldan alınmak istenen binlerce kız öğrenci kendi eğitimlerine kendileri sahip çıktı. Kızlar her türlü riski alarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) iletişim merkezi MEBİM 147'yi gizlice aradı. Durumları hakkında bilgilendirme yapıp okula geri dönmek istediklerini anlattılar. Okula gönderilmediği iddiasıyla iletişim merkezini arayan öğrencilerin başvuruları, incelenmek üzere il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine iletildi. 4 yıl içinde 10 bine yakın öğrencinin ailesi ikna edilerek kızların yeniden okullu olması sağlandı. Eğitimlerine kendileri sahip çıkan kızların çoğu bugün okullarının en başarılı öğrencileri arasında yer alıyor.

AZ KALSIN EVLENİYORDU
Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla 2012'den beri hizmet veren MEBİM 147 iletişim merkezini arayarak yeniden okullu olan öğrencilerin hikâyeleri yürek burkuyor. Kimisi evlendirilmek, kimisi de çalışıp eve para getirmesi için okuldan alınmak istemiş. Üstelik bu hikâyeler sadece Türkiye'nin ücra köylerinde değil, İstanbul, Ankara, Adana gibi büyük şehirlerde yaşanmış. Örneğin, İstanbul'da bir meslek lisesinde okuyan kız öğrenci 2015'te yaptığı başvuruda "Okulumda yaşadığım çeşitli nedenlerden dolayı ailem beni okulumdan aldırmayı istemekte. Okuluma devam etmek istiyorum ancak ailem beni evlendirmeyi düşünüyor. Konuyla ilgili desteğinizi bekliyorum" diyor.

YURDU BAHANE ETTİLER
MEBİM 147'yi arayanlar arasında Erzurum'un bir ilçesinde tüm olumsuz koşullara rağmen eğitimine devam etmek isteyen bir başka kız öğrenci daha bulunuyor. 2014'te imam hatip lisesi 11'inci sınıf öğrencisi olan A.D. ilçedeki yurdun tüm olumsuz şartlarına rağmen eğitimine devam etti. Ancak 16 yaşına geldiğinde ailesi yurdun şartlarını bahane ederek okuldan almaya çalıştı. A.D. MEB'e yazdığı mektupta "Okulun yurdu ve şartları çok kötü. Ailem bu duruma dayanarak beni okuldan almaya çalışıyor. Bana Erzurum merkezde yurt bulduklarında okutacaklarını ifade ediyorlar. Daha sonra yurt bulamadıklarını söyleyerek okula göndermeyecekler. Çünkü ben 'hergün yurt buldunuz mu?' diye sorduğumda cevap vermiyorlar. Okula gitmek istiyorum. Bana yardımcı olun" dedi. Kendi eğitimine kendi sahip çıkan A.D. diğer kız öğrenciler gibi yeniden okullu oldu.

AĞABEYE RAĞMEN ÜNİVERSİTELİ OLDU
Kırıkkale'de yaşayan bir başka kız öğrenci ise 12'nci sınıftayken ağabeyi tarafından okuldan alındı. Üniversite sınavlarına hazırlandığı bir dönemde eğitimi yarıda kesilen genç kız MEBİM 147'ye başvurdu. 2014'te yeniden okullu olan öğrenci o yıl üniversite sınavını da kazandı. Genç kızın şu anda lisans eğitimine devam ettiği öğrenildi.

EĞİTİMİN YAŞI YOK
MEBİM 147'ye başvurarak okula gönderilmediğini belirten kişilerin büyük çoğunluğunu yaşça örgün eğitimin dışına çıkmışlar oluşturdu. 9 bin 875 kişiye "eğitimin her şartta mümkün olabileceği" vurgulanarak, eğitim öğretim hayatlarına açık öğretim kurumlarında devam edebileceği bilgisi verilerek eğitim-öğretime yeniden kazandırıldı.
BİZE ULAŞIN