LYS 2017 başvuruları başladı! Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuru ücreti ne kadar? Son başvuru tarihi ne zaman? LYS ne zaman?

2017 LYS başvuru işlemleri başladı. Lisans Yerleştirme Sınavı'na YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar başvurabilecek. Peki LYS başvuru işlemi nasıl yapılıyor? LYS sınav ücreti ne kadar? LYS sınav ücreti hangi bankalara yatırılabiliyor? LYS ne zaman? İşte tüm bu soruların cevabı!

LYS 2017 başvuruları başladı! Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuru ücreti ne kadar? Son başvuru tarihi ne zaman? LYS ne zaman?

2017-LYS'ye başvuru işlemleri başladı. Üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na, ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında gerçekleştirilen 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS), puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar başvurabilecek. LYS, 81 il merkezi ile Lefkoşa'nın yanı sıra belirlenen 34 ilçe sınav merkezinde birden fazla oturumda yapılacak.

4 NİSAN 2017'DE BAŞLADI

LYS'ye girmek isteyenlerin, 4 Nisan 2017 tarihinden itibaren 17 Nisan'a kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan'da mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan'da saat 23.59'da sona erecek.

İŞTE 2017 LYS SINAV ÜCRETLERİ

Sınava girecek olan adayların bölüm fark etmeksizin 60 lira ücret ödemesi yapması gerekmekte. Onun haricinde sınava girmek isteyenler de girmek istedikleri bölüm ücreti olarak her biri için 40 TL ödeyecek. Sınava giriş için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Sınava giriş için YGS puan türlerinin en az bir tanesinden minimum 180 puan alınması yeterlidir. Ek yerleştirme işlemi için de kurum 15 lira ücret talep etmekte.

HANGİ BANKALARA ÜCRET YATIRILABİLİYOR?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç), Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler, Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılamıyor.)

LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI NE ZAMAN?

Beş ayrı dalda düzenlenen LYS kapsamında sınav yapılacak alanlar, tarihleri ve saatleri şöyle:

Matematik Sınavı (LYS-1) 11 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 18 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00

Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) 10 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 14.30

81 İL MERKEZİ VE LEFKOŞA'DA OTURUMLAR

Öğrenciler, LYS sınavlarına 81 il merkeziyle birlikte 34 ilçede girebilecekler.

ÖSYM tarafından yapılan duyuruda sınava girilebilecek olan ilçeler şu şekilde açıklandı :

"Adana - Ceyhan , Kocaeli-Gölcük, Adana - Kozan , Kocaeli-Körfez, Ankara-Polatlı, Konya-Ereğli, Antalya-Alanya, Manisa-Akhisar, Antalya-Manavgat , Manisa-Salihli, Aydın-Nazilli , Manisa-Turgutlu, Balıkesir-Bandırma, Kahramanmaraş-Elbistan, Bursa-İnegöl, Muğla-Fethiye, Diyarbakır-Bismil , Ordu-Ünye, Diyarbakır-Ergani, Samsun-Bafra, Gaziantep-Nizip, Samsun-Çarşamba, Hatay-Dörtyol, Tekirdağ-Çorlu, Hatay-İskenderun ,Tokat-Erbaa, Mersin-Tarsus, Şanlıurfa-Siverek, İzmir-Menemen, Van-Erciş, Kırklareli-Lüleburgaz , Zonguldak-Ereğli, Kocaeli-Gebze, Osmaniye-Kadirli".
BİZE ULAŞIN