Koca Sinan vefatının 429. yılında bir çok etkinlikle anılıyor

Kayseri'den İstanbul'a, Mekke'den Vişegrad'a kadar birçok şehirde inşa ettiği eserleriyle dünyayı güzelleştiren büyük usta mimar ve mühendis Koca Sinan, vefatının 429. Yıldönümü vesilesiyle bir dizi etkinlikle yâd ediliyor.

Koca Sinan vefatının 429. yılında bir çok etkinlikle anılıyor

Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından hazırlanan anma etkinliklerinin ilki, 8 Nisan 2017 Cumartesi günü Koca Sinan'ın Süleymaniye Camii haziresindeki kabri başında saat 10.00'da Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla başlayacak. Hemen ardından İnşaat Mühendisi ve Mimar Salih Özdemir'in rehberliğinde Süleymaniye Camii teknik gezisi yapılacak.

9 Nisan 2017 Pazar günü saat 09.00'da ise Üsküdar'da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suphi Saatçi, "Sinan Yazmaları" konusunda hitap edecek.

Kahvaltılı bu programın ardından öğle namazını müteakiben Mimar ve Mühendis Koca Sinan adına, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii'nde Mevlid-i Şerif okutulacak.

58 ÜNİVERSİTEDE BELGESEL GÖSTERİMİ

Bu yılki anma etkinlikleri kapsamında ayrıca 35 şehirde 58 üniversitede, "Bir Medeniyet İnşası - Osmanlı'da Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi" belgeselinin gösterimi yapılacak.

Belgesel gösteriminin yapılacağı üniversiteler ve anma etkinlikleriyle ilgili detaylı bilgi www.msmb.org.tr adresinden öğrenilebilir
BİZE ULAŞIN