Bakan’dan dâhi çocuklara destek sözü

Bakan’dan dâhi çocuklara destek sözü
Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi'nde üstün yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili tüm detaylar masaya yatırıldı. Kongreye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de katıldı. Bakan Albayrak atölye çalışmaları yapan çocukları ziyaret ederek, onlarla sohbet etti. Çocukların performansını hayli etkileyici bulan Albayrak, TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden'e çalışmalarından dolayı teşekkür ederek üstün yetenekli çocukların eğitimi için her türlü desteği vereceklerini söyledi. 3 gün süren ve alanında uzman uluslararası isimlerin de katıldığı kongrede üstün yetenekli çocukların eğitimiyle ilgili de yeni bir yol haritası belirlendi. Kongrenin sonuç bildirgesinde şu öneriler sıralandı:
Üstün yetenekli çocuklarla ilgili Milli Üstün Yetenekliler Kariyer Takip Sistemi kurulmalı.
Genel okul sistemi içerisinde eğitim ihtiyaçlarına cevap verilemeyecek çok üstün düzeyde üstün yetenekliler için farklı okul seçenekleri değerlendirilmeli .
Öğretmenlere, üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin formasyon kazandırılmalı.
Tüm okullar, milli seferberlik anlayışıyla öğrencilerde özel yetenek keşfi içerisinde olmalı.
Üstün yeteneklilerin eğitimine yönelik daha fazla eğitim modeline ihtiyaç var. Bu eğitime destek hizmeti de verebilecek yardımcı öğretmen uygulaması başlatılmalı.
Bilim eğitimine daha fazla önem verilmeli. Bu eğitim, eğlenceli ve uygulanabilir hale getirilmeli.
Bilim eğitimi konusunda Türk İslam tarihi kaynakları incelenmeli.
Üstün yetenekli çocuğa sahip ailelerin ülkenin dört bucağında belirlenip keşfedilip, eğitim ve diğer ihtiyaçlarının en etkin şekilde karşılanması kanun ile güvence altına alınmalı.
MEB merkez il ve ilçe teşkilatlanmalarında ailelere destek birimi oluşturulmalı.
Ailenin evde ihtiyaç duyacağı her türlü yardıma cevap verilebilecek bir sistem oluşturulmalı.
BİZE ULAŞIN