TEOG’da 1.2 milyon öğrenci ter döktü

TEOG’un ilk oturumu dün tamamlandı. 1 milyon 185 bin 328 öğrenci Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarında ter döktü

TEOG’da 1.2 milyon öğrenci ter döktü
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan ortak sınavların ilk oturumu dün tamamlandı. 1 milyon 185 bin 328 öğrenci Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarında ter döktü. Uzmanlar sınavların ağırlıklı olarak anlama becerisini ölçen sorulardan oluştuğunu belirtti. Özellikle 2 yıldır öğrencilerin en çok zorlandığı Türkçe sınavı bu kez yüzleri güldürdü. Sınavda bu yıl ikileme düşüren, çeldiriciliği yüksek sorular çıkmadı. Paragraf soruları "betonlaşan kentler, doğayla iç içe yaşayamayan kuşaklar, genetiği değiştirilmiş canlılar..." gibi günlük hayatla ilişkilendirilmiş metinlerden oluştu. Matematiğin ise "orta zorlukta" bir sınav olduğu değerlendirildi. Öğrencileri görsel zenginlikte olan, hem dikkatli okumayı hem de çizim yapmayı gerektiren geometri soruları biraz zorladı. Din kültürü ve ahlak bilgisi sınavı ise bilgiyi ölçmenin yanı sıra öğrencilerin muhakeme yeteneklerini de kullanmalarını gerektiren sorulardan oluştu. Görsel okuma sorularına da yer verilen din kültürü sorularının bu yıl belirleyici olacağı ifade ediliyor. Fen bilimleri, yabancı dil ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavları da bugün yapılacak. Sonuçlar haziranda açıklanacak. TEOG sorularının tamamı doğru cevaplarıyla birlikte yarın SABAH'ta yayımlanacak.

SINAVSIZ GEÇİŞİN BAŞLANGICI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Bakanlık olarak ekstra bir sınav yapmadıklarını vurgulayarak "Bu çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarında başarılarını ölçmek için öğretmenlerimizin yaptığı bir sınav. Bu sınavın sorularını buradan gönderdiğimiz için adına 'ortak sınav' diyoruz. Bu sınav, sınavsız geçişin bir başlangıcıdır. Kademeler arası sınavsız geçiş ancak böyle hayata geçirilebilir" bilgisini verdi.
BİZE ULAŞIN