Karne ve sınav notlarını e okul ile hemen sorgula! - İşte E Okul öğrenci girişi ekran

TEOG sonuçlarının açıklanması ve okulların kapanmasına kısa bir süre kala e okul öğrenci girişi yaparan milyonlarca öğrenci sınav sonuçlarını ve karne notlarını sorgulamaya başladı. e okul ile internet üzerinden öğrenciler ve veliler bu notlara kolaylıkla ulaşabiliyor. e okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş işlemlerini bu başlık altında derledik. İşte VBS giriş sistemi...

Karne ve sınav notlarını e okul ile hemen sorgula! - İşte E Okul öğrenci girişi ekran

Okulların kapanmasına sayılı günler kala milyonlarca öğrencinin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. e okul öğrenci girişi yaparak karne notlarını ve sınav sonuçlarını sorgulamak isteyen öğrenci ve veliler doğru adreste. e okul giriş işlemlerini adım adım bu başlık altında bulabilirsiniz. Veli Bilgilendir Sistemi (VBS) ile internet üzerinden karne notlarını görüntüleyebilirsiniz. İşte e okul öğrenci girişi sayfası...

E OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ YAP

E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?


E-Okul girişi yapmak oldukça kolaydır. İlk yapmanız gereken yukarıda verdiğimiz bağlantıya tıklamanız. Daha sonra açılan sayfadaki 'öğrenci kimlik no' , 'Öğrenci okul no' ve yan tarafında çıkan resimdeki rakamları yazarak giriş tuşuna basmanız gerekiyor. Ardından karşınıza gelen ekranda öğrenciyi doğrulamak ve sorulan sorulara göre T.C kimlik no üzerindeki bilgileri girmeniz gerekecek. Bu işlemlerin ardından e-okul öğrenci sayfasına girişini tamamlamış oluyorsunuz.

E-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir.

E-OKUL İLE HANGİ SORGULAMALAR YAPILIR?

E-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bkanalığı sunucularına girilmektedir.

E-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ HESAPLAMA

Öğrenciler tüm dönem boyunca ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bu gayretler sonucunda oluşan performans grafikleri doğrultusunda da teşekkür belgesi ya da takdir belgesi almaya hak kazanacaklar. Bu belgeler için bilinmesi gereken yıl sonu başarı puanı hesaplanırken; dönem derslerinin ağırlıklı puan toplamları haftalık ders saati sayısına bölünerek elde edilir. Ağırlıklı puanın hesaplanmasında öğrencinin dönem içinde aldığı tüm ders notları, proje notu, performans notu ve sözlü notu etkili olur.

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi almak için gerekli olan yıl sonu başarı puanları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Yönetmeliği kapsamında belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre belirlenen puanlar ve öğrencilerin bu puanlara göre alacakları belgeler şunlardır;

70,00 – 85,00 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,
85,00 – 100 puan aralığında olanlar takdir belgesi almaya hak kazanır.

Bu belgeler dışında ortaöğrenim süresi boyunca en az 3 öğretim yılında takdir belgesi alan öğrenciler de gösterdikleri üstün başarıları için üstün başarı belgesi almaya hak kazanırlar.

Öğrencilerin aldıkları puanlar ve bu puanlar için karşılık gelen değerler şunlardır;

0 – 49,99 puan aralığı geçmez,
50,00 – 59,99 puan aralığı geçer,
60,00 – 69,99 puan aralığı orta,
70,00 – 84,99 puan aralığı iyi,
85,00 – 100 puan aralığı pekiyi olarak kabul edilir.

BİZE ULAŞIN