LYS tüyoları

Bu yıl ilk kez LYS’de açık uçlu sorulara cevap verecek öğrencilere son dakika uyarısı: İmla hatası yapmayın

LYS tüyoları
Üniversiteye girişte son viraj olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) ilki yarın yapılacak. Bu yıl sınavlarda ilk kez açık uçlu sorular da sorulacak. Öğrencinin soruların yanıtını doğru bilmesi kadar yanıtı doğru yazması ve kodlaması da önem taşıyor. Yazılı cevapta veya kodlamada yapılacak bir hatada cevap yanlış kabul edilecek. Adayların cevabı hem yazarken hem de cevap anahtarına kodlarken yazım yanlışlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu nedenle son gün bile olsa Türk Dil Kurumu'nun (TDK) yazım kılavuzunu karıştırmak kelimelerin doğru yazılışını pekiştirmek, sizi milyonlarca adayın önüne taşıyabilir. Uzmanlar sınavda çıkabilecek soru tiplerine yönelik şu öngörülerde bulundu:

MATEMATİK-GEOMETRİ: Bu yıl geometri ve matematik soruları birleştirildi. 50 soruluk matematik ile 30 soruluk geometri tek testten oluşacak.

EDEBİYAT: Toplam 56 sorunun yaklaşık 20-25 soruluk bölümü lise dil ve anlatım dersi müfredatından, 30-35 soruluk bölümü ise Türk edebiyatı dersi müfredatından gelecek.

TARİH: Sorularda geçen "sadece", "daha", "en", "yalnızca" gibi kelimelere dikkat edilmeli, bu terimlerin cevabı belirlediği unutulmamalı.

FİZİK: Bilimsel çalışma merkezleri ile evrenin oluşumu ve büyük patlama teorisi konuları eklendi. İşlem gerektiren formül soruları ile konuyla ilgili temel bilgileri sorgulayan ve bunlarla ilgili yorumlar içeren soruların çıkması bekleniyor.

KİMYA: 9'uncu ve 10'uncu sınıf konuları ile "hayatımızda kimya" dersine ait sorulara az sayıda da olsa yer verilebilir.

CEVAP KÂĞITLARI ÖNLÜ ARKALI OLACAK

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, LYS'de kısa cevaplı sorular için ayrı cevap kâğıdı verilmeyeceğini belirterek, "Kısa cevaplı sorular için LYS'de kullanılacak cevap kâğıtlarında bu amaçla tasarım değişikliğine gidildi. Matematik oturumu dışındaki diğer oturumların cevap kâğıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve her iki yüzüne (ön ve arka) de kodlama yapılabilecek" dedi.
BİZE ULAŞIN