Açık uçlu soru zorlamadı

Üniversite sınavlarına bu yıl ilk kez konulan açık uçlu soruların zorluğundan korkanlar sınavdan gülümseyerek çıktı. Pek çok öğrenci 3 açık uçlu sorunun da kolay olduğunu söyledi. Bugün de LYS Matematik sınavı yapılacak

Açık uçlu soru zorlamadı
Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) Sosyal Bilimler oturumu (LYS-4) dün yapıldı. Sınava 538 bin 885 aday başvurdu. 135 dakika boyunca ter döken adaylar tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını yanıtladı. Adaylar, sınavdan 15 dakika önce salonda bulunulması zorunluluğu dolayısıyla koşuşturmaca yaşadı. Onlarca aday binalara 09.45'ten sonra geldikleri için sınava alınmadı. Öğrenciler sınavda ter dökerken aileler de dışarda heyecan yaşadı. Binlerce sınav merkezinin bahçesinde aileler Kuran ve dua okuyarak çocuklarını bekledi.

ELEYİCİ NİTELİKTE DEĞİL
Sınavda toplam 3 açık uçlu soru soruldu. Bu yıl ilk sorulan açık uçlu soru tiplerinde korkulan olmadı. Sorular öğrencilerin kolayca bilip kodlayabileceği nitelikteydi. Öğrencilerden aldıkları bilgilere göre soruları SABAH'a değerlendiren Uğur Okulları Akademik Kurulu sınavın geçmiş yıllara göre kolay olduğunu belirtti. Tarihte sorular genelde bilgiye dayalı olarak hazırlandı. Açık uçlu soru, çağdaş Türk ve dünya tarihi dersinden geldi. Coğrafya-2'deki kısa cevaplı soruda ise Almanya'da bulunan Kiel Kanalı soruldu. Psikoloji ve sosyolojide sorular uzun paragraflı, mantıkta ise işlem ağırlıklıydı.

BU KEZ FELSEFE ZORLADI
Bilgisinden emin olmayanı, zamanı iyi yönetemeyeni eleyecek bir sınavdı. Bu nedenle felsefe geçen yıla göre zorlayıcı oldu. Kısa cevaplı soru, psikoloji dersinin savunma mekanizmaları konusundan geldi. Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları müfredata uygundu. Önceki yıllarda olduğu gibi paragraf yorumu ve kavram bilgisini sorgulayan nitelikteydi. LYS-1 Matematik bugün, LYS-5 Yabancı Dil ile LYS-2 Fen Bilimleri 17 Haziran, LYS-3 Edebiyat-Coğrafya 18 Haziran'da yapılacak.
BİZE ULAŞIN