Heyecanla beklenen LYS sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - İşte ÖSYM sonuç sistemi

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği LYS sonuçları hakkında ÖSYM'den açıklama geldi. Yapılan sınavların ardından ''LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?'' en çok aratılan sorulardan bir tanesi olmuşu. 2017 LYS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih resmen belli oldu. İstedikleri üniversiteyi kazanabilmek için en önemli sınavlardan bir tanesi olan LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM sonuç sistemi...

Heyecanla beklenen LYS sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - İşte ÖSYM sonuç sistemi

Yüksek Öğretime Geçiş sınavının ardından LYS maratonu da sona erdi. Adayların heyecanla beklediği LYS sonuçları açıklaması ise ÖSYM'den geldi. ''LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?'' son günlerde en çok araştırılan sorulardan bir tanesiydi. 2017 LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Merakla beklenen 2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM sonuç sistemi...

LYS SONUÇLARI 2017 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, üniversite adaylarının merakla beklediği sorunun yanıtını resmi internet sitesinden duyurdu. 2017 LYS sonuçlarının 11 Temmuz'da açıklanacağını belirtti.

LYS SONUÇLARINI ÖSYM SONUÇ SİSTEMİ İLE SORGULA

LYS PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar dikkate alınarak bir standart puan hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki tabloda yer alan ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır.

TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na, bugünden itibaren 26 Temmuz'a kadar ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr"

TERCİHLER ÖSYM'NİN ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDEN

Adaylara 24 tercih hakkı verilecek. Tercihler ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden yapılacak. Site üzerindeki açıklamalar doğrultusunda yapılacak tercihlerin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmak için ekranda '2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir' ifadesinin görülmesi beklenmeli. Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra 'Tercih Süresi' içerisinde değişiklik yapılabilecek.

TABLO 3 ÖNLİSANS TABLO 4 LİSANS İÇİN

Kılavuzda Tablo 3'te yer alan önlisans programlarını, 2017-YGS'de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar; Tablo 4'teki lisans programlarını ise 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebilecek. Her adayın, girmek istediği programları Tablo 3 veya Tablo 4'ten bularak tercih sırasına koyması gerekiyor. Tercih sırası önemli. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacak. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değil. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dörtprogramı yazabilecek. 2017-ÖSYS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacak.

internet sitesinden ulaşılabilecek.

BİZE ULAŞIN