TEOG’da 176 süper şampiyon

TEOG’da liselere giriş için gerekli yerleştirme puanları açıklandı. İlk sınavda 17 bin olan şampiyon sayısı başarı puanlarının eklenmesiyle 176’ya düştü

TEOG’da 176 süper şampiyon
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında devlet okulları ve fen liselerine girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) dün açıklandı. Nisan ayında düzenlenen ikinci dönem ortak sınavlarda soruların tamamını doğru yapan 17 bin şampiyon sayısı da YEP'lerin açıklanmasıyla düştü. Yılsonu başarı puanı ile ilk dönem ortak sınavların ortalamalarının da etkili olduğu YEP'ler 500 puan üzerinden hesaplanıyor. Buna göre puanı hesaplanan 1 milyon 192 bin 858 öğrenciden 176'sı 500 tam puan aldı. Yılsonu başarı puanları tam olan 176 öğrenci her iki sınavda da tüm soruları doğru yanıtladı. Öğrenciler 14-24 Temmuz arasında 25 okula kadar tercih yaparak ortaokul müdürlüklerinden tercih işlemlerini onaylatacaklar.

27 BİN ÖĞRETMEN MESAİDE
Öğrenciler, tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabilecek. Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapması için 81 ilde toplam 26 bin 846 öğretmen görevlendirildi. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacak. Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos'ta duyurulacak. Bu tarihte okullarda boş kalan kontenjanlar da açıklanacak. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül'de ise nakiller yapılacak.

BİLGİSAYARI KAPATIP BOL BOL KİTAP OKUDU
Türkiye genelindeki süper şampiyonlardan biri de SABAH gazetesi spor servisinden Recep Güngör'ün oğlu Taha Berk Güngör oldu. Merter Fono Koleji öğrencisi Taha Berk hiçbir takviye ders almadan, herhangi bir kursa gitmeden her iki dönem sınavlarında da tüm soruları doğru yanıtladı. Başarısının sırrını SABAH'a anlatan Taha Berk "Hafta içi evde hiç bilgisayarla oynamadım. Bol bol kitap okudum. Dersi derste dinledim. Düzenli çalıştım" dedi. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Bilim ve Sanat Merkezi'nde de öğrenim gören Taha Berk "Buradaki öğretmenlerim özellikle uzun paragraf sorularını çözebilmek için mutlaka kitap okunması gerektiğini söylemişti. Başarı için kitap şart" diye konuştu. Taha Berk'in ilk tercihi Galatasaray Lisesi olacak.
BİZE ULAŞIN